Полицаят, който спря последното изпълнение на "Бийтълс" на живо на 30 януари 1969 г., все още е доволен от начина, по който се е справил със ситуацията.
Рей Шейлър е 25-годишен полицай с тригодишен опит, когато го изпращат, като командир на екип от четирима, по сигнал за безредици в централата на "Епъл" (компанията на "Бийтълс") на Савил Роу в Лондон. Това се вижда в документалния филм на Майкъл Линдзи-Хог от 1970 г. Let It Be и в новия сериал на Питър Джаксън Get Back. Днес, вече пенсионер, 77-годишният бивш полицай представа своя разказ за събитията отпреди повече от 50 години пред Daily Mail.
Шейлър не знаел, че Линдзи-Хог очаква появата на полицията и монтирал двупосочно огледало във фоайето на сградата, за да следи процедурата. Някои от операторите на камерите на покрива на сградата на Apple Corps също били инструктирани да заснемат полицаите в действие.
"Не бих казал, че бях фен", каза Шейлър в ново интервю. "Харесвах музиката им, имахме няколко плочи у дома, но не ми допадаше, че "Бийтълс" бяха малко Харе Кришна. Когато се качих на покрива, имах работа и си казах: "Е, трябва да се опитаме да спрем това".
Той говори с тур мениджъра Мал Евънс, като му казва, че „колкото и да оценявам това, което правят, трябва да спре, защото е нарушение на реда“. Шейлър попитал Евънс колко време още ще свирят. Отговорът бил: „Още една песен“. Полицаят отвърнал: „Щом песента, която изпълняват в момента свърши, спират“.
"Джордж и Джон не влязаха в спор с нас, но имаше причина за това — спомня си полицаят. — Наскоро бяха заловени с канабис или нещо подобно и бяха под гаранция. Пишеше го във вестниците. Пол Макартни се извини за концерта, а Ринго се пошегува с появата ни, като каза: "Моля, не ми слагайте белезници!"
Повече от половин век по-късно Шейлър твърди, че всичко е минало толкова тихо и кротко, че дори не се наложило да пише рапорт за случилото се. "Справих се добре със ситуацията и не мисля, че съм разочаровал някого, въпреки че изглеждам някак много строг… Предполагам, че е заради шлема".
"Някой ме попита как се чувствам като човека, който спря концерта на "Бийтълс" – но не бих казал, че това е вярно“, добавя Шейлър. Ако "Бийтълс" се бяха натъжили, или ако бяха твърдо решени да продължат, тогава нещата можеше да са различни. Но това не беше начинът, по който работехме в онези дни и винаги се опитвах да разрешавам проблемите, без да арестувам хора."