Пострадали по време на блъсканица за билети за балета „Лешникотрошачката“, редили се в продължение на денонощия на огромна опашка, подадоха жалба срещу Болшой театър, съобщи изданието „Коммерсантъ“. Потенциалните зрители се надяват, че ще им бъде изплатено обезщетение за морални щети поради „неправилната организация при продажбата на билети“.
„Очаквам след жалбата ни нещо в организацията на продажбата на билети да се промени. Опашката на живо е голямо зло. Надявам се в тази ситуация да поправят изкуствено създадения дефицит – 50-70% от билетите бяха скрити от свободна продажба“, оплаква се една от авторките на жалбата. Потърпевшите също така настояват ръководството на Болшой театър да бъде подведено под отговорност за „организирането на масови безредици“.
Първата закупила билети за спектакъла споделила пред медии, че е стояла на опашка в продължение на 59 часа, като застъпила още на 8 ноември следобед. По-рано бе съобщено, че при блъсканицата двама души са пострадали и се наложило да бъде извикана линейка.
Жертвите на безредиците са подали жалби до Следствения комитет на Русия, прокуратурата, Министерството на културата, администрацията на президента и други институции заради сблъсъците пред билетните каси на Болшой. На 10 ноември театърът раздал гривнички с поредни номера, с които хората да се наредят на опашка за места за най-популярните предновогодишни представления на легендарния балет. Няколкостотин души за нула време се събрали на касите на театъра, при което станало меле. Според някои оценки на Театралния площад за билети се струпали близо 2000 души. Заради лошата организация две момичета се наложило да получат медицинска помощ. Няма сериозно пострадали, но потенциални зрители са подали колективна жалба заради „неправилна организация на продажбата на билети“.
Като минимум в техните искания се посочва извинение от страна на театъра, а като максимум – ръководството на театъра да бъде уволнено. Ако искът на всеки стоял на опашката възлиза на 15-20 000 рубли, тогава от тези хиляди хора ще се натрупа внушителна сума за обезщетения. Ако театърът изгуби пари, може би следващия път ще организира по-сигурна продажба на билети, смятат зрителите. Отговорът на такова колективно обжалване най-вероятно ще бъде досъдебно разследване, което може да доведе не само до гражданско, но и до наказателно дело, предполага юристът Алишер Захидов, член на адвокатската колегия в Москва.
„От гражданско-правна гледна точка това е нарушение по член 7 от Закона за защита на правата на потребителите – правилата за безопасна услуга чрез създаване на изкуствена реклама. От наказателно-правна гледна точка първо е необходимо да се определи степента на вредата и да се привлекат под отговорност организаторите на продажбата на билети като служители на държавния театър. Така може да се говори за извършване на доследствена проверка и привличане към наказателна отговорност на виновните от страна на театъра“, обяснява той. Междувременно Комитетът за култура към Държавната дума е изпрати депутатско питане до ръководството на Болшой по случая, но от театъра са отговорили, че няма да променят правилата за продажба на билети.