Прочутият театрален режисьор Габор Томпа в продължение на два дни бе гост на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна с оглед на бъдещото сътрудничество между тях. „Радваме се да посрещнем във Варна г-н Габор Томпа, едно от големите имена на световния театър, режисьор с над 100 постановки в различни страни, директор от 32 години на Унгарския театър в Клуж-Напока в Румъния, университетски преподавател, фестивален директор и президент от 2018 г. на Съюза на театрите в Европа“, съобщиха от ТМПЦ – Варна. На срещата с Даниела Димова – директор на центъра, е постигната договореност за постановка на Томпа в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ в морската столица.
За в. „Сега“ Виолета Тончева, която отговаря за връзките с обществеността на Варненския театър, обясни, че с Габор Томпа са се споразумели да работи по едно от три заглавия от световната класика, които в най-скоро време режисьорът ще им предложи, за да изберат като домакини на бъдещия спектакъл едно от тях.
Томпа напоследък нашумя със своя провокативен прочит на Шекспировия „Хамлет“ в Унгарския театър в Клуж – представлението откри и тазгодишния международен фестивал МИТЕМ в Будапеща на 20 април. „Хамлет“ на Томпа изследва колизиите на един разпадащ се свят, без да се налага да го актуализира, докато в съседство бушува война на няколкостотин километра от нас, милиони бягат, а десетки градове биват разрушавани, писа за събитието унгарската критика. Дали обаче „Хамлет“ ще бъде сред предложените във Варна заглавия, засега може само да се предполага. Съобразявайки се с препълнения си календар, режисьорът предвижда българската премиера за есента на 2024 г. Водени са разговори и за негова постановка на двете опери на Морис Равел “Испански час” и “Детето и вълшебствата”.
„Театрите, които членуват в Съюза на театрите в Европа, си партнират в общия стремеж да бъдат адекватни на социалните и политически реалности. В продукцията си, независимо дали интерпретират класически или съвременни теми, те се опитват, използвайки съвременни изразни средства, да провокират публиката с актуални екзистенциални и етични въпроси. Театърът не бива да забравя, че в него се оглеждат обществото и епохата - в Шекспировите пиеси това е особено видно. Както преди, така и сега, театърът съществува заради публиката, той е призван да бъде нейният обществен форум за отстояване на правото на глас, правото на избор, на всички човешки права“, заявява Габор Томпа. Според него новите драматургични творби не издържат съревнованието с театралната класика, която остава ненадмината във времето. „Класическите прозведения са непреходни, нужно е само да открием техните съвременни послания“, убеден е той.
По време на гостуването си във Варна Томпа е успял да види премиерата на „Клетка за пеперуди“ от Жан Поаре с режисьор проф. Атанас Атанасов. „Допадна ми енергията на представлението и ангажимента, с който аристите предадоха посланията на торбата и това, което самите те искат да кажат. Наистина изглеждаха като едно голямо семейство и им личеше, че изпитват удоволствие и се раздават изцяло на сцената“, коментира той.
Габор Томпа е роден през 1957 г. в Търгу Муреш, Румъния. Завършва режисура в Букурещ през 1981 г., където негови учители са Ливиу Чулей, Михай Димиу, Каталина Бузояну – основоположници на известната румънска режисьорска школа. От 1989 г. преподава в Театралната академия в град Търгу Муреш. Основател е на Театралния факултет в Клуж-Напока и ръководи катедрата по режисура от 1991 г. Автор е на театрални постановки в Румъния, Унгария, Канада, Франция, Австрия, САЩ, Словения, Чехия, Сърбия, Англия. От 2007 г. преподава режисура в Калифорнийския университет, Сан Диего. Съюзът на театрите в Европа, който Томпа от 4 години ръководи, е основан през 1990 г. от тогавашния френски министър на културата Жак Ланг и именития италиански режисьор Джорджо Стрелер, по онова време директор на Пиколо театро в Милано.