Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език "Шогун" триумфира на наградите "Еми". Той спечели рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.
Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионен еквивалент на филмовите "Оскар"-и. "Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица. Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала FX и неговия собственик "Дисни" с този проект. Сериалът имаше 25 номинации.
Ролите в "Шогун" донесоха "Еми" на звездите Хироюки Санада и Анна Савай - съответно за най-добър актьор и актриса в драматичен сериал. Така те станаха първите японци, отличени в тези категории. "Това беше един мечтан проект, в който Изтокът среща Запада", каза Санада.
АФП отбелязва, че южнокорейският филм "Паразит", който постигна подобен успех на наградите "Оскар" през 2020 г., и сериалът "Игра на калмари", който спечели множество награди "Еми" през 2022 г., са проправили пътя за азиатските продукции. Успехът на "Шогун" потвърждава, че американската публика вече може да оцени чуждоезичен сериал през различна културна призма. Около 70 процента от диалога в сериала е на японски език.
Сред останалите призьори в драматичните категории Елизабет Дебики беше отличена като най-добра актриса в поддържаща роля за превъплъщението си в образа на принцеса Даяна в последния сезон на "Короната". Наградата за най-добър актьор в поддържаща роля отиде при Били Крудъп за "Сутрешното шоу".
Изненадата в забавните категории поднесе сериалът "Хитринки" на HBO. Поредицата беше предпочетена пред смятания за фаворит за отличието за най-добър комедиен сериал "Мечката". Джийн Смарт спечели третата си награда за най-добра актриса в тв комедия за ролята си в "Хитринки".
Въпреки че се размина с топ отличието за най-добър комедиен сериал, "Мечката" отнесе общо 11 награди "Еми". Джеръми Алън Уайт и Ебон Мос-Бахрах бяха отличено съответно като най-добър актьор и най-добър поддържащ актьор в телевизионна комедия за втора поредна година. Лайза Колон-Зайъс беше избрана за най-добра актриса в поддържаща роля.
В категорията за най-добър лимитиран сериал беше отличена продукцията "Еленчето" (Baby Reindeer) на "Нетфликс". Сериалът е базиран на премеждията на своя създател, шотландския комик Ричард Гад, който беше избран за най-добър актьор в категорията, а спечели и наградата за най-добър сценарий. Джесика Гън, неговата екранна преследвачка, бе обявена за най-добра актриса в поддържаща роля в лимитиран сериал.
Четвъртият сезон на "Истински детектив" донесе наградата на Джоди Фостър за най-добра актриса в лимитиран сериал. На 61 години Фостър има две награди "Оскар", но досега не беше печелила "Еми". В категорията за най-добър актьор в поддържаща роля в минисериал беше отличен Ламорн Морис за "Фарго".
Сред звездите, които връчваха отличия на своите колеги, бяха Били Кристъл, Вайола Дейвис, Селена Гомес, Стив Мартин, Мая Рудолф, Мартин Шийн. Водещи на церемонията за 76-ите награди "Еми" бяха дуото баща и син Юджийн и Дан Леви. Наградите "Еми" се връчват за втори път тази година, след като миналогодишната церемония бе отложена с четири месеца поради актьорската стачка и се проведе през януари.
Ройтерс отбеляза, че шоуто бележи напредък по отношение на разнообразието и приобщаването, отличавайки представители на различни по-слабо представени в киното и телевизията общности. Пример за това е не само триумфът на сериала "Шогун" и японските му звезди. Сред латиноамериканските победители се открои отличената за ролята си в "Мечката" Лайза Колон-Зайъс, която надделя над гиганти в бранша като Мерил Стрийп и Карол Бърнет. В благодарствената си реч Колон-Зайъс се обърна към всички латиноамериканки, които я гледат, призовавайки ги да вярват и да отстояват правата си.
"Имаме нужда от повече истории от изключени групи, чернокожи, азиатци, евреи, араби, представители на ЛГБТК+ общността и хора с увреждания. Предаването тази вечер е доказателство, че нашата индустрия бележи напредък", каза и актьорът Джон Легуизамо.
Мексиканският актьор Диего Луна също се изказа на испански и припомни на публиката, че 50 милиона души говорят този език в САЩ.