Есенният международен театрален фестивал "Сцена на кръстопът" се завръща с 20 представления и богата съпътстваща програма от 10 до 21 септември на сцената на Пловдивския драматичен театър. "Нашата програма вече е готова и продажбите ще започнат от 1 юли. Публиката ни ще има възможността да избира – направена е така, че да има изключително разнообразие от заглавия, да е пъстра, да събере забележителни актьори", каза пред журналисти програмният директор Росица Обрешкова, като обяви и завръщането на Кръстю Кръстев като директор на фестивала.
Специален гост на пресконференцията бе Юджийн Чаплин - един от синовете на великия Чарли, който е на турне из България с програмата си Chaplin Pianissimo. "Човекът на екрана бе нещо различно от баща ми. Той имаше шапката и мустака, а у дома бе различен, не се обличаше така. Помня, когато пишеше за "Хлапето", "Циркът" и много други. Винаги работеше, когато бяхме на училище, за да е тихо. Но ако се върнехме по-рано, стоях в коридора и слушах как свиреше на пианото в хола. Чудех се за какво точно пише тази музика, а той идваше и казваше: "Сега композирам музиката за "Циркът", разказа Юджийн Чаплин. Той призна, че обича всички творби на баща си, а самият Чарли Чаплин винаги най-много харесвал най-новата си работа и се гордеел с нея.
Той сподели и защо според баща му филмите му са толкова успешни: "Пантомимата е тихо изкуство, музиката – също. А когато са смесени, отиваш на едно много по-високо ниво".
След Пловдив Chaplin Pianissimo продължава пътя си към Варна, където ще бъде представен в програмата на "Варненско лято".
Що се отнася до предстоящото 27-о издание на "Сцена на кръстопът" - фестивала, основан от вече покойния Стефан Данаилов, директорът Кръстю Кръстев разкри кои са акцентите в програмата през септември. "Програмата наистина е много интересна, обърнали сме специално внимание на представления, които се явяват знаци в театралната карта на България. Много внимателно са подбрани като жанр, като формат за нашите две сцени, интересни като теми, с изключителни актьори. Разделена е на няколко части. Ще започнем с двете премиери на Драматичен театър-Пловдив. Първата е "Без кръв" по Алесандро Барико. Режисьор е Диана Добрева, а Сашо Секулов отново е направил блестяща драматургична творба. Екипът е интересен, защото е сборен с приятели от театъра във Велес", сподели той.
Другото премиерно заглавие е "Елизабет – кралицата девственица" на режисьора Маргарита Мачева. В рамките на фестивала в Пловдив ще гостуват и Младежкият театър, Малък градски театър "Зад канала", Театър 199, Театър Българска армия, Театрална работилница "Сфумато", "Театро", "Топлоцентрала", театрите от Търговище, Бургас, Габрово и Благоевград.
Кръстев очерта и силното международно присъствие с трупи от Украйна, Гърция и Националния театър на Унгария. "Гостуването на колегите от Будапеща ще бъде едно от най-важните събития, които ще се случват на театралната сцена в България през тази година", подчерта Кръстев.
В програмата са заложени и няколко специални събития. Фестивалът ще отбележи 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов със спектакъла "Когато светът беше шарен" на Драматичен театър-Търговище. "Празнуваме Татяна Лолова" ще е поредица от събития - представяне на книга, малък спектакъл и изложба, по повод 90 години от рождението на великата актриса. Диан Никифоров пък ще представи книгата си "Олимпийци", на която ще присъстват всички живи големи шампиони.
Традиционната вече кръгла маса е на тема "Европейски театър на кръстопът".
"Ще поканим на театър цялото семейство - деца, майки, бащи, баби и дядовци на едно страхотно представление "Пипи Дългото чорапче", което ще се играе два пъти. Ще има уъркшоп за помощник-режисьори, както и кафе срещи с популярни актьори", обяви и директорът на пловдивския Драматичен театър Сюзанна Арутюнян-Василевска.