Медия без
политическа реклама

Скандалът с "фашиста" Даниил Хармс стигна до Кремъл

Прессекретарят на Путин отказа да коментира дали поети са помагали на нацистите

08 Февр. 2022
Снимка на поета Александър Введенски (23 11 1904 - 19 12 1941) от следственото дело и снимка на поета, писател Даниил Хармс (30. 12. 1905 - 02. 02. 1942) от НКВД на СССР
Снимка на поета Александър Введенски (23 11 1904 - 19 12 1941) от следственото дело и снимка на поета, писател Даниил Хармс (30. 12. 1905 - 02. 02. 1942) от НКВД на СССР

Скандалът около уволнението на учителка заради стихове на Даниил Хармс и Александър Введенски стигна до Кремъл. Според учителката директорката на гимназия №168 в Санкт Петербург смятала поетите за „съучастници на нацистите“ и „врагове на народа“, предава РИА Новости.  

„Трябва да питате не нас, а на Министерството на образованието. Това е сложен въпрос. Там трябва да кажат дали е било така или не”, пренасочи въпросите на медиите прессекретарят на Путин Дмитрий Песков. Според него сега в интернет има голямо количество неточна или невярна информация, така че не може да се отговори на всичко моментално.

На 6 февруари Серафима Саприкина от Санкт Петербург разказа във Facebook как в края на декември е била повикана в кабинета на директорката на гимназия №168 в Санкт Петербург с искане веднага да напише молба за напускане — или ще бъде уволнена по члена за „загуба на доверие“.

 „Причината беше — пише Бастрикина — че съм чела на десетокласници 

 

стихотворения от „враговете на народа“

и „съучастници на фашистите“, Александър Введенски и Даниил Хармс“. „Тези хора, според директорката, са били заловени от НКВД и заслужено измъчвани за своите престъпления, а стиховете им могат да се обсъждат само „във вашите бохемски кухни“.

Бастрикина се опитала да обясни, че и двамата поети отдавна са реабилитирани, на което присъстващият в директорския кабинет военен полковник отвърнал „в онези години реабилитираха всички“ и допълнил, че Манделщам и Гумильов също са били врагове.  

 "Но сега не говоря заради себе си. Жива съм и мога да се грижа за себе си. И тези поети, мъченици, в красивия си рай също нямат нужда от такива дребни защитници като мен. Но ако не говорим за такива ситуации, ако не наричаме злото по име, тогава онова време идва отново и вече е една крачка по-близо до нас и нашите деца.


Отново идва 1937-ма година,

подчерта учителката.

 През 30-те години Даниил Хармс (Ювачев) и Александър Введенски, ключови автори в руския модернизъм, могат да издават в СССР само детски стихотворения и преводи. Съветската цензура не позволява излизането на произведения в жанра на абсурда и „безсмислици“. Много членове на творческата асоциация ОБЭРИУ́ (Обединение за Реално Изкуства), в която членуват Хармс и Введенски, са арестувани, разстреляни или изпратени в лагери.

Хармс е арестуван през 1941 г. за „пораженчески настроения и клевети“. Малко след нападението на Германия срещу СССР поетът бил казал, че ако бъде заставен да стреля с картечница по германците, той "ще стреля, но не по германците". Писателят се престорил на луд , за да не бъде разстрелян. Умира от глад в психиатричното отделение на затвора Крести на 2 февруари 1942 г.

Газета. Ру уточнява, че изследователите на живота и творчеството на Хармс посочват множество несъответствия в неговия случай. Например по думите на един от свидетелите, „по чисто езикови причини“ е било невъзможно  поетът да е направил подобни изявления: „Без частен капитал не може да има ред в страната“... или „За да се живее добре в Русия, е необходимо да се унищожи пролетариатът...”

През 1960 г. Даниил Хармс е реабилитиран от съветската генерална прокуратура и е признат за невинен.

През септември 1941 г. Александър Введенски е арестуван по обвинение в контрареволюционна дейност. Ето неговите показания по делото: „Някои хора ме ме питаха дали могат да останат в Харков, в случай че бъде окупиран от немците, аз отговарях, че ако нямат активна дейност при съветската власт, могат”. В обвинителния акт следователят променя думите му: „Введенский А.И. е провеждал антисъветски разговори, в които е декларирал уж доброто отношение на германците към населението в окупираните от тях територии, отказва да се от евакуира със семейството си, а също така предлага други хора да направят това ... "

Введенски умира през декември същата година от плеврит. Реабилитиран през 1964 г.

Последвайте ни и в google news бутон