Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на долгогодишния изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова най-високото отличие на Министерството на културата – огърлие „Златен век“. Церемонията се състоя снощи в рамкитте на 40-ото издание на Празниците на изкуствата в Созопол след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на амфитеатъра в града.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, посочи министърът на културата относно фестивала „Аполония“. По думите му жителите и гостите на Созопол са щастливци за това, че виждат всяка година най-доброто, което се случва в изкуството.
Министър Найден Тодоров връчи още две големи награди: Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланоав и проф. Минчо Минчев. Безценните инструментите бяха собственост на българската държава. Минчев използваше „Страдивариус“ от 1716 г., а Миланова – „Гуарниери“ от 1733 г.
„Преди няколко десетилетия българската държава закупи инструменти на двама велики български цигулари – проф. Минчо Минчев и проф. Стойка Миланова. Инструменти на най-големите майстори на цигулки в света – „Страдивариус“ и „Гуарниери“. Настъпи моментът да бъде предадена щафетата нататък и тези инструменти да намерят младите цигулари, които да свирят на тях. Поради тази причина Министерството на културата създаде специална комисия с председател проф. Минчо Минчев и тази комисия избра с много усилия двама прекрасни български цигулари, които през следващите години да свирят на „Страдивариус“ и „Гуарниери“, каза министър Тодоров, цитиран от БТА.
„Преди почти 50 години в ръцете на Стойка Миланова и в моите ръце попаднаха два изключителни инструмента. Тогава бях невероятно развълнуван, щастлив и възбуден. Може би по същия начин съм и сега“, каза проф. Минчев. Той обяви, че „Страдиваруис“ отива в ръцете на Светлин Русев. „Скъпи Светлине, обичай този инструмент, грижи се за него, достоявай удоволствие на себе си и на публиката. Нека да има щастието много дълги години да си с него едно цяло”, пожела той на новия притежател на инструмента.
Цигулката „Гуарниери“ отива при Лия Петрова. Тя сподели, че това е сбъдване на нейна детска мечта. Найден Тодоров обаче отбеляза, че тази вечер публиката не вижда инструментите, защото неговото условие музикантите да получат цигулките си, е да свирят заедно на една сцена.
На сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка – концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс, Лия Петрова (цигулка – солист на най-известните оркестри, лауреат на престижни фестивали), Николай Минчев (цигулка – концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в камерен ансамбъл „Софийски солисти“), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала „Мърси арт“, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор в Солунския симфоничен оркестър). Тези големи музиканти се събраха специално за 40-ото издание на „Аполония“ и снощи дебютираха на сцената като състав.