Глобална украинска организация протестира срещу номинациите на хитовата продукция "Топ Гън: Маверик" за няколко награди "Оскар", включително за най-добър филм, съобщи Los Angeles Times. Опасенията на активистите са свързани с предполагаеми финансови отношения с руски олигарх.
Макар да отчита „дългогодишната подкрепа за Украйна“ от страна на Американската академия за кинематографично изкуство и наука, Световният конгрес на украинците изпрати писмо до президента й Джанет Янг и управителния й съвет. В него неправителствената организация изрично настоява да отхвърлят филми, финансирани от "руски олигарси" или други фигури с роля в "геноцидната война на Русия срещу Украйна", както и да преразгледат допустимостта за участие в тазгодишните награди "Оскар" на "Топ Гън: Маверик" с Том Круз в главната роля.
Базираната в Торонто организация е учредена през 1967 г. и представлява украинските общности по света. Писмото й идва два месеца след като в. "Лос Анджелис таймс" съобщи за дело за нарушаване на договора, заведено от Брадли Фишър, бивш президент на компанията New Republic Pictures. В иска се твърди, че базираният в Монако руски милиардер Дмитрий Риболовлев е изиграл важна роля във финансирането на "Топ Гън: Маверик", продълженията на "Мисията невъзможна" и редица други големи продукции на Paramount Pictures като "мълчалив партньор" в New Republic Pictures.
През 2020 г. базираната в Лос Анджелис New Republic Pictures подписва сделка за над 200 милиона долара с Paramount за финансиране на до една четвърт от бюджетите на 10 филма - в замяна на дял от всички печалби или загуби от тях.
Риболовлев и негови представители не са открити за коментар.
"Световният конгрес на украинците изразява сериозната си загриженост относно влиянието на Русия върху холивудската филмова индустрия, по-конкретно във връзка с номинацията на "Топ Гън: Маверик" за шест отличия на 95-ите награди "Оскар", се казва в писмото на организацията, която призовава Американската киноакадемия да разследва руското влияние в Холивуд. То е подписано от президента й Пол Грод.
„Финансирането на „Топ Гън: Маверик“ от Риболовлев не беше публично оповестено и има основателна причина да се смята, че участието му може да е довело до цензура от страна на Кремъл“, посочва Грод. За разлика от оригиналния филм, в „Топ Гън: Маверик“ не се прави пряка или косвена препратка към Русия. Това едва ли е съвпадение, коментира той.
Уилям Браудър, финансист и яростен критик на корупцията в Русия, също постави под въпрос номинациите за „Топ Гън: Маверик“ за „Оскар“. „Правителството на САЩ прави всичко възможно, за да ограничи руското влияние в политическия процес, банковата система и другаде. Холивуд е едно от местата, които имат по-голямо влияние от всичко друго, и популяризирането и промоцирането за академична награда на финансиран от Русия филм изглежда противоречи на всичко останало в политическата сфера“, изтъква в интервю той.
През октомври Риболовлев беше включен в списъка на санкционираните руски бизнесмени и техните семейства и съюзници, издаден от украинския президент Володимир Зеленски. Той обаче не е сред повече от дузина руски олигарси и техните семейства, санкционирани от САЩ. Бизнесменът, чието нетно състояние Bloomberg оценява на 10,1 милиарда долара, е натрупал състоянието си в компанията Uralkali, най-големият руски производител на калиеви торове, през 90-те. През 2010-11 г. той продаде дела си в Uralkali и друга компания за торове за 7 милиарда долара. Минният магнат притежава огромно портфолио от недвижими имоти, яхти и дял в Bank of Cyprus. Той е мажоритарен собственик на професионалния футболен клуб „Монако“. Един от най-изявените колекционери на изкуство в света, Риболовлев притежава произведения на Пикасо, Матис, Марк Ротко и др.