Медия без
политическа реклама

ЮРИДИЧЕСКИ КОНСУЛТ

Как човек си връща платени в повече данъци и осигуровки

Снимка: Архив

По какъв начин мога да си върна надвнесени данъци и осигуровки?

И.Е., София 

Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)  определено говори за възстановяване на надвнесени данъци и осигуровки, но преди това също толкова ясно говори за прихващане. Или иначе казано държавата първо гледа дали човекът, на който трябва да му бъдат върнати платени в повече налози, няма някакво друго задължение. Затова и още в самото начало на процедурата, в чл.128 от ДОПК е записано, че недължимо платени или събрани суми за данъци, задължителни осигурителни вноски, наложени от органите по приходите глоби и имуществени санкции, както и суми, подлежащи на възстановяване съгласно данъчното или осигурителното законодателство от Националната агенция за приходите (НАП), се прихващат от органите по приходите за погасяване на изискуеми публични вземания.

За да се подсигури още повече държавата, веднага след това е отбелязано, че всяко лице, което получи незаконосъобразно възстановяване е длъжно да възстанови сумите на бюджета. Това задължение се смята за задължение за данък, а когато са възстановени надвнесени осигурителни вноски - за задължение за задължителна осигурителна вноска, и става изискуемо в деня, следващ деня на получаване на акта за незаконосъобразното плащане.

В ДОПК има развита специална процедура по прихващане или възстановяване. Изрично е посочено, че то може да се извърши или по инициатива на органа по приходите, или по писмено искане на лицето. Иначе казано, трябва да има писмено искане от съответния човек или фирма.

Изрично е посочено, че искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване. Веднага след постъпване на искането е допусната възможността да се възложи или ревизия, или проверка. 

Актът за прихващане или възстановяване трябва да се издаде в 30-дневен срок от постъпване на искането. Остатъкът след извършване на прихващането се връща на лицето по посочена от него банкова сметка. Възстановяването на суми, свързани с прилагането на Закона за местните данъци и такси, на физически лица, които не са търговци, може да се извършва и в брой, пише в ДОПК.

По този ред органът по приходите е длъжен и в 30-дневен срок от предявяването пред него на влязъл в сила съдебен или административен акт да възстанови или прихване изцяло посочените в акта суми, заедно с дължимата лихва. Тази процедура е в действие, когато с акта в полза на задълженото лице е признато правото на получаване на суми за неправилно или недължимо платени, внесени или събрани суми за данъци, задължителни осигурителни вноски, такси, глоби, имуществени санкции, установени, събрани или наложени от органите по приходите, включително внесени по писмено указание или становище. Тя се отнася и до незаконосъобразно отказани за възстановяване суми, както и за присъдени суми, обезщетения и направените разноски. Актовете за прихващане или възстановяване могат да се обжалват по реда за обжалване на ревизионните актове.
ДОПК предвижда и т.нар. опростена процедура за възстановяване. Тя е в случаите, когато е подадена декларация с посочена в нея сума за възстановяване, както и когато е подадено искане за възстановяване, органът по приходите може да възстанови цялата претендирана сума по посочената от лицето банкова сметка или чрез пощенски запис в случаите на възстановяване на местни данъци на посочения от лицето адрес, като в платежното нареждане или пощенския запис задължително се отбелязват номерът и датата на декларацията, съответно искането за възстановяване. Със заверяването на посочената от лицето банкова сметка с цялата претендирана сума, съответно с получаването на съобщението за пощенския запис, се смята, че искането на лицето за възстановяване на надвнесената сума е изцяло удовлетворено.