Медия без
политическа реклама

3 милиона българи може да загубят акциите си от масовата приватизация

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) поиска управляващите да се откажат от идеята си за национализация на акции от масовата приватизация. Заплахата е залегнала в т.нар. Концепция за личните сметки на физически и юридически лица, водени от Централен депозитар. Документът, представен за обществено обсъждане, на практика предвижда отнемане на акциите, придобити с бонови книжки, ако собствениците им не се интересуват от тях. Под заплаха са правата на близо 3 милиона българи, участвали в масовата приватизация, алармират от АИКБ. И посочват, че проектът влиза в "крещящо противоречие както с Конституцията, според която собствеността е неприкосновена, така и с европейското право. 

Концепцията предвижда гражданите акционери задължително да прехвърлят книжата си за управление на инвестиционни посредници в срок от 1 година. Ако не го направят доброволно, акциите им ще бъдат принудително предоставени на специален инвестиционен фонд. Ако собствениците не проявят интерес към участието си в този фонд, дяловете им ще бъдат национализирани и внесени в Сребърния пенсионен фонд. 

Според АИКБ идеята да се конфискуват "спящи" акции, защото собствениците им не се интересуват от тях, е равносилна на това да се отнеме автомобил, защото притежателят му не го кара, или да се национализира апартамент само защото не се обитава.

Асоциацията потвърждава, че има проблеми с наследяването и с управлението на акциите, когато собствениците са в чужбина или пък живеят в райони, където няма нито един инвестиционен посредник. Но концепцията не помага, а създава нови затруднения - за трите милиона акционери и за стотици предприятия, а това ще навреди на инвестиционния климат и на облика на България по света. Активно управление на „спящите“ акции е възможно, но за целта трябва да се осигурят възможности за дистанционно управление на тези пакети акции и да се премахнат или поне намалят таксите за управление, прехвърляне и наследяване, посочват експертите.