Медия без
политическа реклама

Брюксел одобри европрограмата за бизнеса с 3 млрд. лв. бюджет

Първият транш от 127 млн. лева ще е за иновации в малки и средни фирми

04 Окт. 2022
МИР

Във вторник ЕК даде зелена светлина на втора голяма оперативна програма за България за периода 2021-2027 г. - “Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (КИП). 

КИП ще разполага с почти 3 млрд. лв. безвъзмездни средства за насърчаване на бизнеса. 

Ден по-рано Брюксел одобри и ОП "Транспортна свързаност",  по която ще се финансират важни инфраструктурни проекти.  Политическата нестабилност у нас доведе до забавяне на подготовката на програмите, финансирани със средства от бюджета на ЕС за 2021-2027 г.

С повече от година закъснение Европейската комисия одобри първата голяма инфраструктурна програма за България от новия 7-годишен програмен период. Програмата „Транспортна свързаност“ е на стойност 1. млрд. евро и трябваше да започне да се изпълнява още през 2021 г.

 

Новата програма “Конкурентоспособност и иновации“ е продължение на познатата ОПИК от предишния програмен период за еврофондовете - 2014-2020.  

Първата процедура, която ще стартира до края на тази година, е за проекти за разработване на иновации на микро-, малки и средни фирми от различни сектори. на икономиката. За целта са отредени 127 млн. лева. 

Следващата процедура, която се очаква да тръгне в началото на 2023 г., е за подобряване на производствения капацитет на МСП, семейни предприятия, предприятия от творческите индустрии и занаятите. Тя е с бюджет  117,5 млн. лева. 

След нея предстои и набиране на проекти за внедряване на иновации в малки и следни фирми. Ще бъдат финансирани проекти за близо 300 млн. лв.

 

За ОП КИП

Програмата “Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ е насочена към микро-, малките и средни предприятия в страната, като ще бъдат подпомогнати компании в различни етапи на развитието си. Ще се стимулират и партньорства между МСП и големи дружества за разработване на нови технологии. 

Програмата има два фокуса  – „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. Предвидени са средства за разработване и внедряване на иновации във фирмите, развитие на предприемаческата екосистема, създаване на нови или развитие на съществуващи компании с фокус върху високотехнологичните сектори на промишлеността, защита на патенти, индустриална собственост и др. Ще се стимулират дигитализацията, повишаването на киберсигурността, поверителността на данните в МСП и на уменията на персонала за работа с технологиите от Индустрия 4.0. 

Освен за по-голяма енергийна ефективност и самостоятелност на фирмите, във втория приоритет – „Кръгова икономика“, е заложено финансиране за по-ефективно използване на ресурсите, разработването на продукти с по-голяма трайност или с възможност за рециклиране, повишаване на употребата на вторични суровини, подобряване управлението на отпадъците и др.

Министерството на иновациите и растежа, което отговаря за еврофондовете, припомня, че отделно за подкрепа на българските предприятия по Плана за възстановяване и устойчивост до края на годината са предвидени 600 млн. лв.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата