Българският турист предпочита да почива на Южното Черноморие и в по-малки места за настаняване. Това сочат резултатите от проучване на Института по философия и социология към БАН. Изследването е направено в периода 25 септември - 5 октомври сред представителите на 180 хотела и къщи за почивка и 180 заведения. 58.6% от анектираните са отговорили, че са почивали там. В сравнение с 2019 г. те са с 2% повече.
"Южното Черноморие е пълно заради типа на хотелите там - малки семейни хотели, къщи за гости. Това е традиционно", обясни социологът доц. Алексей Пампоров пред bTV. Характерно за тази група български туристи е, че е съставена предимно от софиянци, хора на средна възраст със средно или висше образование. "Една софийска средна класа. На останалите места се наблюдават махаловиден туризъм - хората отиват и се връщат, не ползват нощувки", поясни още социологът.
По негови думи у нас около 20-25% от хората не почиват през лятото, тъй като не могат да си го позволят. Тази година обаче се наблюдава допълнителен спад от около 15%, което вероятно се дължи на пандемията от Covid-19. "Големият спад в туризма е, че чужденците не могат да пътуват. България беше под карантина и имаше ограничения в предвижването, Големите хотели, които са около 400 в страната, генерират около 2/3 от приходите в туризма", каза също доц. Пампоров.
По отношение на местата за хранене и развлечение почти половината са замразили дейността си, докато при хотелите се наблюдават различни бизнес модели в кризата. Най-големите са освободили част от персонала, а средната категория хотели са били принудени да прекратят дейността си. "Голямата специфика е при малките хотели, къщите за гости. Те няма какво да затворят, няма кого да освободят. Просто защото персонал, място и собственик съвпадаткато начин на бизнес", посочи социологът.