Медия без
политическа реклама

Държавната намеса създава ценовото напрежение в енергетиката

Докато България разчита само на един доставчик, природният газ ще поскъпва, сочат експерти

Илияна Кирилова

Опитите на държавата да нормализира положението в енергетиката все по-осезаемо удрят на камък. Вчера председателят на Комисията за енергийно регулиране Иван Иванов призна, че новите, по-високи цени на парното, които ще влязат в сила от 1 октомври, няма да помогнат на закъсалите топлофикации да живнат финансово. Особено критично е положението с най-голямото предприятие - столичното, което е затънало в дългове и периодично се налага да бъде спасявано с помощи.

Откровението на инж. Иванов идва по повод на оплакванията на топлофикационните дружества, че КЕВР не е одобрила поисканите от тях повишения и това ще им докара загуби. От 1 октомври природният газ ще поскъпне с близо 14%. Цените на парното и топлата вода в различните градове ще се повишат с до 9%, но според топлофикациите това е малко. Само за тока засега промени няма. В същото време омбудсманът Мая Манолова набеди енергийния регулатор, че непрекъснато качва тарифите и така се превръща в основен генератор на инфлация в България.

Проблемът всъщност изобщо не е в КЕВР, а е в отказа на серия правителства да работят за създаване на конкуренция на енергийните пазари, която единствено би могла да нормализира цените. Това важи с пълна сила за природния газ. "Докато в България има само един доставчик, цената на природния газ ще расте и за българина ще става по-трудно", коментира в четвъртък Светослав Иванов от Българската асоциация за природен газ. Проблемът е, че всеки, който иска да доставя синьо гориво, трябва да го купи от монополиста "Булгаргаз", който държи тръбите. „Доставчикът е един и е 100 % контролиран от държавата. Цената е такава, каквато е според търсенето и предлагането, няма конкуренция с един играч, има грешна политика от страна на политиците", коментира Светослав Иванов пред Би Ти Ви. "Истинският въпрос не е какво решава КЕВР, а какво ще каже конкуренцията, но нея я няма", заключи експертът.

Той смята, че в момента се създава излишна истерия с поскъпването на газа. То ще доведе до 5-6% ръст в сметките на потребителите, което не е нещо драстично.

 




 

 

Последвайте ни и в google news бутон