Медия без
политическа реклама

Държавата е погасила лоши кредити за 4.3 млн. лв. на студенти

Някои студенти теглят за обучението си кредит, гарантиран от държавата, който обаче така и не връщат.
Илияна Кирилова
Някои студенти теглят за обучението си кредит, гарантиран от държавата, който обаче така и не връщат.

4.3 млн. лв. - на тази внушителна сума възлизат т.нар. лоши кредити на неизрядни студенти, които държавата е платила вместо тях в последните 8 години. Това става ясно от мотивите към проекторешение на МС за издаване на държавна гаранция за 2019 г. за кредитиране на студенти и докторанти.

Държавата гарантира студентски кредити от 2010 г., като одобрената от кабинета сума и тази година е за общо 50 млн. лв.

От 2010 до края на 2018 г. по закона за кредитирането на студенти са отпуснати 20 449 кредита за общо почти 137 млн. лв., показват данните на МОН. За този период са опростени задълженията на 31 починали кредитополучатели за общо 153 564 лв., на 153 студенти, които са родили второ или следващо дете в размер на 726 568 лв., както и на още 14 души поради настъпване на трайна неработоспособност в размер на 69 981 лв. Общият размер на опростения дълг е 950 113 лв.

Отделно от това държавата погасява и задълженията на неизрядните студенти, които не си погасяват кредитите към банките - т.нар. лоши кредити. От 2010 г. досега става дума за 1090 заема, чийто общ размер на задълженията, платени от държавата, е 4 333 676 лв. В началото на миналата година просветният министър Красимир Вълчев обяви, че традиционно лошите студентски кредити са около 3%, като голям дял от тях са на чуждестранни студенти, които са теглили, но не са върнали кредити за обучение по медицина. Част от тези суми били събрани, а друга се издирвала от НАП. Очакваше се този проблем да бъде решен чрез законови промени.

През 2019 г. очакваният брой кредити, сключени от студентите и докторантите за такси за обучение и за издръжка по закона за кредитиране на студенти, е 2200 кредита.

 

ОТЧЕТ

Най-високите сключени кредити са на студенти, които се обучават в специалностите "Медицина", "Дентална медицина", "Фармация", "Архитектура, строителство и геодезия", показват последните данни на МОН от 2016 г. Високи кредити има и на студенти, които се обучават в частни висши училища като Американския университет в България, Висшето училище по застраховане и финанси, Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив и Висшето училище по мениджмънт във Варна. Най-ниските сключени кредити пък са на студенти от направленията "Растителна защита", "Животновъдство", "Горско стопанство", "Педагогика", "Религия и теология", "Физически науки", "Биотехнологии", "Математика".

 

Последвайте ни и в google news бутон