В Европа "отписахме" въглищата и свикнахме с растящата роля на "възобновяемите енергийни източници" - вода, вятър, слънце. Но глобално нещата са доста по-различни.
Производството на ток от въглища продължава да доминира с 35.4% дял. На второ място по значимост е природният газ с почти 23%. На ВЕЦ се падат 14% от световното производство на електроенергия. Ядрената енергетика държи над 9% дял. След нея се класират ветрогенераторите (7.8%), а соларният ток заема едва 5.5%.
Така изглежда световният енергиен микс по данни за 2023 г. Със сигурност са настъпили промени в процентите, но е ясно, че "позеленяването" на енергетика не е бързо и не е равномерно в различните точки на планетата. Ето каква картина очертава Алесандро Блази, старши съветник в Международната агенция по енергетика (IEA), в своя публикация в LinkedIn:
Въглищата продължават да бъдат основен източник на електроенергия в света, но тяхното господство е съсредоточено предимно в Азия, докато в други региони все повече въглищни централи постепенно излизат от експлоатация.
Природният газ играе значителна роля в производството на електроенергия, особено в региони с големи собствени запаси като САЩ, Близкия изток и Русия.
Нефтопродуктите, които някога заемаха водещи позиции в електроенергетиката, днес практически ги няма в тази сфера. Само в редки случаи се използват в Близкия изток за покриване на пикови натоварвания.
Атомната енергия остава важен източник на електроенергия, но нейният дял в световния енергиен баланс за последните 30 години е намалял два пъти.
Водата продължава да заема първо място в света сред възобновяемите енергийни източници, осигурявайки чиста електроенергия.
Вятърът и слънцето все още заемат са с малък дял в общия енергиен баланс, но се развиват със стремителни темпове.
При това главната тенденция остава непроменена - потреблението на електроенергия в света расте и се покачва все по-скоростно. От началото на века консумацията се е удвоила и ще продължи да се увеличава.