Медия без
политическа реклама

Експерти: Не може да се национализират акции от масовата приватизация

Идеята на финансовото министерство да раздвижи "спящите" активи едва ли ще проработи

18 Яну. 2019МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
Идеята на финансовия министър Владислав Горанов да бъдат национализирани непотърсените акции от масовата приватизация среща отпор от експертите.

Експерти разкритикуваха идеята на финансовото министерство "спящите" акции от масовата приватизация да бъдат национализирани, ако собствениците им продължават да не се интересуват от тях. Както в. "Сега" писа вчера, в сряда ведомството на Владислав Горанов публикува концепция за раздвижване на тези активи от раздържавени през 1996 г. предприятия. Предвижда се, ако в рамките на 6-7 години тези книжа не бъдат потърсени, да бъдат продадени, а постъпленията да влязат в държавния Сребърен фонд, създаден за подкрепа на пенсионната система.
"В никакъв случай не трябва да се допуска подобен вариант, това е експроприация на частна собственост и е противоконституционно", коментира за в. "Сега" бившият вицепремиер от НДСВ Николай Василев, сега съдружник във финансовата компания  "Експат капитал". "Все едно да имате имот и да ви кажат, че ако не го презапишете отново, ще ви го национализират - това е абсурдно", заяви Василев. Той обаче подкрепя идеята да се създаде централизиран инвестиционен фонд, в който служебно да влязат всички непотърсени акции, а всеки собственик да получи съответно дялово участие. "Фондът ще управлява активно правата на акционерите, ще представлява интересите им и ще гласува на общите събрания, ще раздава дивиденти и ще продава акциите", уверен е Василев.  Според него още преди 10-15 години е трябвало да се направи нещо по въпроса.
Експерти обаче са скептични, че предвижданата информационна кампания ще активизира "заспалите" собственици от масовата приватизация.  Голяма част от тях са неактивни, защото през годините е било икономически неизгодно да се занимават с търсене на дивиденти или продажба на акциите, тъй като става въпрос за смешно малки суми. "Това обаче не означава, че държавата трябва да вземе тези активи", коментира Василев. 
Точно това ще се случи на болшинството собственици, защото мерките, които планира държавата, едва ли ще направят хората по-активни, смята финансистът Владислав Панев, съпредседател на партия "Зелените". Над 90% от тези акции са боклуци - от фалирали и неработещи предприятия и фондове "ала Николай Банев" и не може да очакваме от тях да изскочи някакво зайче", коментира Панев. Все пак в общия кюп на новия фонд може да попаднат непотърсени досега активи на добри компании и техните собственици ще бъдат големите губещи.
Не е много ясно каква точно функция ще изпълнява новият инвестиционен фонд и дали няма да е само поредна държавна структура, която да осигури добри заплати на мениджърите.
Подкрепям идеята хората да бъдат провокирани да се активизират и да предприемат нещо по отношение на тези акции. Но не е редно държавата да се намесва така императивно и да се явява като съдник на хората какво да правят с активите, които са тяхна собственост, коментира Иван Стойков, финансов анализатор от сайта "Моите пари".  "Все пак това са техни акции, тяхно право е дали ще ги продават, или  подаряват", смята Стойков.