Медия без
политическа реклама

Кмет на ГЕРБ отива на съд заради злоупотреба с европари

Според прокуратурата градоначалникът на Шабла е усвоил средства за несъществуващи дейности по селската програма

07 Ноем. 2018НИКОЛАЙ ИВАНОВ
БГНЕС архив

Кметът на община Шабла Мариян Жечев бе предаден на съд с обвинителен акт на Окръжната прокуратура в Добрич. "Делото за престъпление със средства от фондовете на Европейския съюз по член 248а, ал. 5, във връзка с ал. 2 и ал. 1 от НК е насрочено за разглеждане на 6 декември тази година в Добричкия окръжен съд", съобщи пресслужбата на Варненската апелативна прокуратура. Жечев стана кмет през 2015 г. в качеството си на кандидат на ГЕРБ. Преди това бе зам.-кмет на общината.

От съобщението на Апелативна прокуратура – Варна става ясно, че Жечев е обвинен за събития, настъпили малко след встъпването му в длъжност. "На 13 ноември 2015 г. в качеството си на кмет, представляващ община Шабла, Жечев представил неверни сведения за изпълнени строително-монтажни работи по Програмата за развитие на селските райони пред Регионалната разплащателна агенция. В заявка за окончателно плащане подсъдимият представил като изпълнени дейности, които не били извършени от избраната измежду 6 фирми като изпълнител ДЗЗД „Шабла спорт 2015“. Целта била да се получат средства в размер на 525 488 лева без ДДС, предоставени от фондовете на Европейския съюз на българската държава. Към 21 декември 2015 г. вече са били отпуснати 267 836 лева без ДДС от заявените средства", се казва в съобщението на прокуратурата.

Неизпълнените строително-монтажни работи са описани в 86 позиции в обвинителния акт. "Те са били установени и при проверка на експерт и били описани детайлно в приложен контролен лист, извършена е и допълнителна проверка на място. С уведомително писмо за изплащане на средствата от държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция, са били описани сумите, които не са били допустими за финансиране, както и е направена промяна на плащанията заради несъответствието между заложените в договора елементи на инвестицията и реално изпълнените дейности. По проекта е трябвало да бъдат изградени стадион, помощно игрище, игрище за волейбол, баскетбол и тенис, водна площ за гребни спортове, паркинг, ограда, вертикална планировка, обслужваща сграда с трибуни, СОТ и пожароизвестителна система. Някои от вече платените дейности и към момента не са изградени", се казва в съобщението.

По делото са назначени 2 експертизи. "Причинените имуществени вреди се изчисляват на 267 836 лева, които не са възстановени", се казва още в съобщението на Апелативна прокуратура – Варна.