Медия без
политическа реклама

Кодове върху цигарите ще спират контрабандата от май догодина

Печатницата на БНБ ще прави уникални маркировки за всяка кутия

10 Септ. 2018
 Незаконната търговия с цигари ощетява бюджетите на страните от ЕС с повече от 11 млрд. евро годишно.
Незаконната търговия с цигари ощетява бюджетите на страните от ЕС с повече от 11 млрд. евро годишно.

Борбата с контрабандните цигари влиза в нова фаза от май догодина. Тогава влиза в сила еврорегламентът за общата система за наблюдение и проследяване на тютюневите изделия в целия Евросъюз. Всяка кутия цигари ще трябва да бъде маркирана с уникален код, който ще дава информация кой я е произвел и какъв път е изминала по веригата от доставки до крайния клиент. Целта е чрез този контрол да се избегне незаконната търговия с цигари, заради която по груби оценки общите загуби в бюджетите на страните членки надхвърля 11 млрд. евро годишно. Системата за проследяване на тютюневите изделия в целия ЕС трябва да заработи от  20 май 2019 г.
Още преди две години в закона за тютюна бяха разписани текстове за нов "защитен елемент" върху всяка цигарена кутия. За да заработи обаче тази мярка, са необходими още куп законови текстове и разпоредби. Една от тях е поредната промяна в Закона за тютюна, вкарана с измененията на данъчните закони за догодина, които са публикувани за обществено обсъждане на сайта на Министерството на финансите. От законопроекта става ясно, че у нас институцията, която ще издава идентификационните кодове върху опаковките на цигарените кутии, ще бъде БНБ и по-точно печатницата на БНБ. Тя ще предоставя по електронен път кодовете на цигарените фабрики след заявка. Маркировка  с уникален код ще се отпечатва и върху по-големите транспортни опаковки - стекове, кашони, палети.

Според еврорегламента маркировката трябва да е 26-цифрен код, който ще носи информация не само кой е производител, но и от коя машина идват цигарите и кои са дистрибуторите или вносителите. За да бъде по-ефективен контролът и да се намали единичната цена на уникалните кодове, е предложено печатницата на БНБ да издава също така кодовете и за цигарите, произведени в друга страна, но предназначени за нашия пазар.

Според еврорегламента до 20 май догодина уникални кодове трябва да бъдат поставени и върху опаковките на тютюна за ръчно свиване на цигари. С цел защита и по-малки разходи производителите ще правят заявките си към печатницата на БНБ по електронен път и също по електронен път ще получават генерираните кодове.  Допуска се обаче предаването на идентификаторите да става и на ръка. Както и в случай на нужда печатницата на БНБ да наема подизпълнител за отпечатването на кодовете. Контролът върху функционирането на системата за проследяване на тютюневите изделия у нас ще се осъществява от Агенция "Митници".

Тепърва предстои да се определят техническите спецификации и правила за маркиране на цигарените кутии и нарязания тютюн. С подзаконови указания трябва се регламентира как се записва, предава и обработва информацията от уникалните кодове, а също така как трябва да се съхранява и какъв е достъпът до нея.

Новата маркировка ще оскъпи цигарите несъществено - с 20 ст. на 500 кутии, прогнозираха преди време от Агенция "Митници". Производителите обаче ще трябва да направят специални инвестиции в устройства за четене, проверки и защита срещу подправяне, които засега не са устойностени.

Брюксел разчита системата за проследяване на движението на тютюневи изделия на територията на ЕС да реши проблемите с незаконната им търговия без платен акциз и ДДС, фалшивото деклариране на износ, както и нелегалното производство, което се пласира на територията на целия ЕС.


С БАНДЕРОЛ
Бутилиран алкохол и ограничени серии пури с колекционерска стойност вече ще се облепят с бандероли. За целта в Закона за акцизите финансовото министерство предлага специална разпоредба, според която колекционерите да уведомяват Агенция "Митници" за притежаването на такива акцизни стоки. В противен случай ще бъдат санкционирани, ако бъдат открити недекларирани при проверка. Митниците се сблъскват често с подобни казуси, става ясно от мотивите към законовата промяна. Алкохол и пури без бандерол се държат в офиси и търговски обекти, включително и в заведения, и се обявяват за лична колекция с висока стойност, събрана от подаръци или закупени и внесени в страната като личен багаж.

 

Последвайте ни и в google news бутон