НАП съобщи, че вече предлага "бърза помощ" на хора, които имат ПИК - персонален идентификационен код, но не го помнят, а са тикнали някъде "листчето" с номера. За да не се разкарва до офиса на приходната агенция, данъкоплатецът може просто да се обади по телефона и да следва инструкциите, за да получи нов персонален идентификационен код.
Телефонът помощник е 0700 18 700 (или 02/98596801 за чужбина). Избират се меню 6 – „Информация с ПИК“, подменю 3 – „Забравен ПИК“.
Служител от Информационния център задава няколко въпроса на клиента и след "надеждна идентификация" му изпраща по мейла временен ПИК. С този код потребителят трябва да влезе в секцията "електронни услуги" на сайта на НАП, да въведе нов ПИК и да го потвърди. След това ще получи в е-пощата си линк, за да активира новия ПИК и с него ще има достъп до желаните електронни услуги на НАП.
Важно условие е клиентът да има достъп и да ползва същия електронния си адрес, който е заявил при издаването на ПИК, подчертават от приходната агенция.
Ако вече ползва друга е-пощенска кутия, данъкоплатецът все пак ще трябва да се разходи до офис на НАП. Преди това трябва да попълни и подаде заявление - може и по електронен път, но после кодът, запечатан в плик, задължително се връчва лично или на пълномощник. Това се прави от съображения за сигурност, тъй като персоналният код замества електрония подпис - подадените с ПИК декларации, справки, заявления се считат за саморъчно подписани от клиента.
НАП се похвали, че вече предоставя над 35 електронни услуги, достъпни с НАП. Сред тях са подаване на данъчни и осигурителни декларации, справки за задълженията с възможност за плащане, включително и за местни данъци и такси, справки за изплатени доходи, за осигурителен доход, за извършени плащания и погасени с тях задължения, актуално състояния на трудови договори, подаване на заявления и получаване на удостоверения и други.
ОБХВАТ
Към момента близо 860 000 граждани имат активен ПИК, като само от началото на извънредното положение (13 март) до момента са издадени нови 17 345 персонални кода. С ПИК на НАП могат да се ползват и услуги на други администрации - НОИ, Националната здравно-осигурителна каса, Агенция по заетостта, Агенция по вписванията, Министерство на земеделието, 60 общини, сред които и Столична, и други.
НАП припомня, че е създала специална рубрика на сайта си с подробна информация за данъчните и осигурителни правила по време на извънредното положение - https://nap.bg/page?id=762.