Заради поскъпването на природния газ сметките за парно тази зима ще са осезаемо по-високи. Това се дължи на двукратната корекция на тарифите за синьото гориво - първата бе от 1 юли и бе усетена само в начислените суми за топла вода, а втората ще влезе в сила от 1 октомври. Така новите фактури, които топлофицираните домакинства ще получават през идните месеци, ще са около 20% по-големи в сравнение с предния студен сезон. Повишението ще се усети най-силно във Велико Търново, София и Пловдив. Промяна в цената на парното от 1 октомври няма да има в Русе, Перник, Сливен и Габрово, защото топлофикациите там работят на въглища.
Според разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране заради поскъпването на природния газ от другия месец топлоенергията ще се повиши с 2% във Варна, с около 6% в Бургас, в Плевен, във Враца, във Велико Търново и в Разград. Поскъпването в София се очаква да е с 8 на сто, а в Пловдив - с цели 9%, стана ясно на вчерашното открито заседание в КЕВР. Като се отчете и юлската промяна в цените, сметките на потребителите в Бургас ще се окажат около 23% по-високи спрямо миналата зима. Но дори и след това увеличение градът остава с най-евтината топлоенергия в страната.
Омбудсманът Мая Манолова разкритикува планираното повишение. По думите й не е нормално парното да поскъпва при всяко повишаване на цената на природния газ, тъй като, когато неговата цена намалява, сметките за топло не падат. "Заради тази политика на регулатора се стига до ситуации, при които по признание на самия КЕВР например "Топлофикация София" има надвзети суми за един ценови период в рамките на 18 млн. лева от столичани заради несъответствие между повишаването, респективно намаляването, на цената на природния газ и на парното", обясни тя пред Би Ти Ви.
Разчетите на КЕВР показват, че са нужни още 50 млн. лв., за да може да бъдат подпомогнати всички, които изпитват затруднения да си плащат сметките за ток и парно. "Към сегашните 90 млн. лв., които социалното министерство отделя за такива помощи, е необходимо да се добавят още 50 милиона, за да се обхванат всички енергийно уязвими потребители, пресметна шефът на КЕВР Иван Иванов.
Окончателното решение за цените на топлинната енергия ще бъде взето на 1 октомври на закрито заседание в КЕВР.
ПОСЛЕДНА ДУМА
КЕВР ще бъде последната инстанция, която ще одобрява големи енергийни сделки. Вчера депутатите одобриха промените в Закона за енергетиката на второ четене. Поправките бяха предложени от "Обединени патриоти" през февруари, но едва сега те бяха одобрени финално. Редакцията на закона бе поискана заради сделката "Инерком" - ЧЕЗ, въпреки че и до момента няма яснота точно как КЕВР ще контролира и следи подобни продажби.