Медия без
политическа реклама

Парламентът форсира приемането на антикризисния 9% ДДС и за догодина

В един ден депутатите гласуваха удължаването на по-ниския налог и на първо, и на второ четене

23 Дек. 2021ОбновенаМИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Парламентът форсира приемането на промяна в закона за ДДС, с която се удължава и за догодина антикризисната 9%-на ставка ДДС. Тя бе приета в средата на 2020 г. за ресторантьорските, туроператорските и фитнес-услугите, както и за книгите и бебешките храни и пелени със срок на действие до края на тази година.

Днес в пленарна зала депутатите гласуваха поправката в закона за ДДС и на първо, и на второ четене. Предният ден народни представители от различни политически сили внесоха предложение за законовата поправка, гласуваха състава на комисията по бюджет и финанси, след което тя проведе първото си заседание, прие правилника на работата си и гласува едновременно на първо и на второ четене законовата промяна. 

Голямото бързане се налага, защото депутатите имат само 3 работни дни до края на годината и удължаването на антикризисната мярка висеше на косъм.

Депутати от четворната коалиция, които в коалиционното споразумение се договориха повече да не се допуска вкарване на закони без обществено обсъждане и разчети, отчетоха, че нарушават правилата, които сами са наложили на новото Народно събрание. Единствено спешността ни оправдава да не спазим правилника, това е фрапантно изключение, посочиха по време на бюджетната комисия от партиите на промяната. Министърът на финансите Асен Василев обяви, че разчетите за ефекта от намаленото ДДС са същите както и за тази година - 175 млн. лв. по-малко приходи в бюджета.

Спор в пленарна зала за спешното приемане на промяната в закона за ДДС, предизвика "Възраждане". Депутатът Цончо Ганев поиска към стоките и услугите, за които налогът в ковид-кризата бе намален на 9%, да се включат още лекарствата и стоките от първа необходимост в "малката потребителска кошница" на НСИ. "България - най-бедната в ЕС, е с най-висока ставка за тези стоки. Великобритания е наложила 0% ДДС за лекарствата, Германия има 7% за храните, Унгария - 5% за храни и лекарства, Гърция - 6% за лекарства и книги, Румъния - 9% за лекарства и храни. Трябва и ние да се погрижим за финансовото здраве на гражданите си", каза Цончо Ганев.

Ива Митева от ИТН обяви, че и тяхната партия се е обявявала за намаляване на ДДС за храните от първа необходимост, но този данъчен дебат трябва да се води за следващата година. "За да спазим срока и да приемем поправката на две четения в едно заседание, трябва да се ограничим само върху промяна на датата 31 декември 2021 г. и удължаването й до края на 2022 г.", каза Митева.

Йордан Цонев от ДПС също отчете, че "таймингът ни притиска" и за да не се стресира бизнес средата от 1 януари, сегашното приемане на поправка в данъчен закон в едно единствено заседание трябва да е "абсурдно изключение".

"Да покажем, че Народното събрание не мисли само за ресторантьорите, а и за обикновените хора. Да се свика извънредна бюджетна комисия, за да разгледа нашите предложения за по-нисък ДДС за повече стоки и парламентът да не почива между Коледа и Нова година", настоя Ганев.

"Щом ситуацията е извънредна, да действаме извънредно и, ако трябва, да не почиваме", призова и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Той обвини депутатите от другите политически сили, че бързат да претупат закона, за да отидат на Малдивите.

От "Демократична България" се включи депутатът Георги Ганев и обясни, че няма как да се правят мащабни промени в закона за ДДС сега. "Не лъжете хората, че от 1 януари може да се промени ДДС на лекарствата, това е невъзможно. За да се случи това нещо, трябва да има обсъждане. Трябва сме сигурни, че потребителите ще плащат по-малко. Ставали сме свидетели как ДДС се намалява, но от това печелят търговците, а не потребителите. Ако това се случи ще бъдем обвинени в лобизъм на определени бизнес интереси", каза Ганев.

В крайна сметка народните представители, без тези от "Възраждане", гласуваха 9% ДДС да продължи догодина за ресторантьорските и туроператорските услуги, фитнесите, книгите и бебешките храни и пелени.

В сряда от Сдружението на заведенията и от Българската асоциация на ресторантьорите, притеснени от липсата на време, излязоха с апел към депутатите да удължат заседанията си и спешно да гласуват 9% ДДС и през 2022 г.

"Сравняваме часовниците си с Европа за ваксини и зелени сертификати, но когато стане въпрос за намалено ДДС в туризма, нашите стрелки спират", недоволстват ресторантьорите.

"Спешно трябва да се гласува 9% ДДС в туризма безсрочно", настояват от браншовите организации на ресторантьорите. "Няма да изброяваме страните, в които хотели и ресторанти работят от години с намалено ДДС, а в условия на пандемия ДДС бе намалено допълнително като антикризисна мярка. Тук, в България, всичко е "на парче", от днес за утре, в последния момент. Свикнали сме, но не е редно!", се посочва в отворено писмо на ресторантьорите.

Още по темата