Българската независима енергийна борса, която трябваше да постигне либерализация на пазара на ток, всъщност се оказа държавен монопол. Цели 81% от продавания ток на борсата в края на декември са дошли от дружества под шапката на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и това до голяма степен е определило цените. Това стана ясно в сряда по време на конференция за състоянието на пазара на ток у нас, организирана от сп. "Ютилитис". Резките и необясними скокове докараха до два пъти по-високи сметки за ток на бизнеса за декември. Заради това работодателите поискаха спешни промени в енергетиката.
Изнесените данни рязко се разминават с твърденията на управляващите, че борсата е независима и че проблем с цените няма. В момента енергия на свободния пазар купуват 62% от потребителите, а 38 на сто от тях са на регулирания пазар, съобщи председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Той също разкритикува ликвидността на борсата и обясни, че тя може да се подобри, като се увеличи количеството на продавания ток в сегмента "ден напред". "За сравнение през един и същ период в края на миналата година в Румъния са търгували 4 пъти по-големи количества, отколкото у нас, в Турция - 25 пъти, в Гърция - 7-8 пъти", каза Иванов и изтъкна, че дружествата на БЕХ на практика доминират на свободния пазар на ток.
"Относно ликвидността, тя може да се повиши чрез излизането на свободния пазар и на производителите на електроенергия между 1 и 4 мегавата мощности, както и чрез увеличаване на количествата електроенергия, предлагана на пазара от дъщерните дружества на Българския енергиен холдинг", подчерта Иванов.
Именно скромното предлагане е довело до най-високите цени на тока у нас в сравнение със сходните борси в Унгария, Румъния, Гърция и Турция. "Цените са като зъби на акула", обобщи Иванов, като представи графика за хода им в края на миналата година. Едно от решенията на проблема е свързването на борсите на съседни страни с нашата. Така например, ако България свърже пазара си с този в Румъния, разликата в цената няма да е повече от две евро. Същото било и с Унгария, където обаче разликата в цените не бивало да е повече от 4 евро за мегаватчас, предвижда европейски "борсов" регламент. Това "изравняване" обаче можело да доведе до увеличение на цената на тока, допусна Иванов.
ОТЛИВ
На свободния пазар се наблюдава отлив на фирми, обяви Мартин Георгиев от Асоциацията на търговците на ток. "Има видима тенденция - общо 17 търговци са излезли от пазара", обясни той. Причината е, че някои фалират, други доброволно са излезли от него или заради недостатъци, или заради това, че пазарът е малък. "Около 67 млн. лв. е загубата при шест от водещите търговци на ток за 2017 г.", подчерта той. А цените на борсата продължават да играят - във вторник магаватчас се е продавал за 160 лв., вчера за 83 лв., а днес цената ще е 141 лв.
СПОРНО
България ще плати на експерти от Европейската банка за възстановяване и развитие, за да направи анализ как да подобрим енергийния си пазар, реши правителството вчера. Ще бъде направен и преглед на законодателството. В резултат ЕБВР ще даде препоръки, но колко ще струват те, все още не е ясно. Досега за консултантски услуги в енергетиката бяха похарчени милиони без отчетлив ефект.