Медия без
политическа реклама

Тестът за запълване на тръбата от "Турски поток" тръгна с фалстарт

Снимка: Архив
"Газпром" вече се "оплака" от високите транзитни такси и сега, по процедура, те вероятно ще бъдат намалени. На снимката: шефът на руската компания Алексей Милер (на преден план) при едно от посещенията си в България.

С неуспех приключи първият етап на теста за търговския интерес към запълването на капацитета на бъдещата тръба на "Турски поток" в трасето й през България до Сърбия. От четирима регистрирали се участници в процедурата обвързващи оферти са подали само трима, показва съобщение на "Булгартрансгаз".
Заявените количества за транзит не са достатъчни и се преминава към следващия етап от процедурата, в която цените за ползване на капацитета на тръбата са намалени, а срокът на договорите е увеличен от 15 на 20 години. Не става ясно кои са фирмите, подали оферти, и какви са техните количества и заявки, но според Медиапул регистрираните участници в пазарния тест са руската "Газпром" и две нейни дъщерни фирми, както и българският държавен доставчик "Булгаргаз".
Участието на "Булгаргаз" в тази фаза на теста обаче явно е било проформа, тъй като компанията е заявила нулеви количества. Причината - дружеството е искало да види как ще тръгне процедурата, а и към момента тя има сигурна точка за доставка на руски газ по силата на сключен договор с "Газпром".

 От "Газпром" са участвали с малки количества чрез дъщерните си дружества, допуска Медиапул. Ако руската компания, чиито намерения са по втората тръба на "Турски поток" да минават 15.75 млрд. куб. м годишно, бе заявила това количество сега, "Булгартрансгаз" щеше да е постигнала целта си от запълване на тръбата в рамките на 70%. Това е условието, за да може пазарният тест да се счита за успешен.

Според запознати целта на руснаците е така да се намалят цените за резервиране на капацитет от тръбата и да се удължи срокът за ползването й. В края на миналата година от "Газпром" не харесаха транзитните такси и заявиха, че заложената норма на възвръщаемост от 8.86% е твърде висока. Тогава шефът на отдел "Логистика" в "Газпром експорт" Дмитрий Грачов коментира, че тя трябва да се намали. Тази норма всъщност определя размера на транзитните такси, които са по-високи от плащаните досега от "Газпром" за преноса през българската транзитна мрежа до Турция, Гърция и Македония. Според Грачов, ако се свали нормата на възвръщаемост, проектът ще стане по-привлекателен за транзитьорите, а "Булгартрансгаз" би могла да си избие инвестицията чрез сключване на повече договори за пренос за по-дълго време.

Още по темата