Управляващите опряха до държавния резерв в опитите да подкрепят българските производители в условията на епидемия. В дневния ред на правителственото заседание утре ще бъде включена точка за обновяване на държавния резерв и военновременните запаси с български консервирани храни и млечни продукти. Предложението ще бъде внесено от вицепремиера и военен министър Красимир Каракачанов, като за закупуването на новите запаси резервът ще получи допълнителен бюджет от 30 млн. лв., уточняват от пресцентъра на военното министерство.
Няма яснота доколко запасен с подобни продукти е резервът и има ли нужда от обновяване или допълване на запасите. Бюджетът на агенцията за тази година бе силно занижен, като за обновяване и поддържане на резервите и запасите, включително от нефт, са заложени за годината 92,7 млн. лв. Бюджетът за тези програми през 2019 г. беше в размер на 121,5 млн. лв. Тази мярка ще подпомогне пряко секторите на земеделието, животновъдството и хранително-вкусовата промишленост в трудна година като текущата, лаконични са от военното министерство.
Предложението върви в пакет с друга мярка - предоставяне на допълнителна субсидия на държавен фонд "Земеделие" в размер на 150 млн. лв. за производство на всички видове зелечунци. Според Каракачанов това ще гарантира българското производство на зеленчуци и ще доведе до увеличаване на площите за тази и следващата година. Подобна мярка обаче изисква актуализация на държавния бюджет, защото бъджетът на фонд "Земеделие" е част от него.
Предвиждат се и безлихвена кредитна линия за снабдяването на земеделските производители с консумативи като фураж, семена, торове и др, която ще може да се ползва и от вносители. По този начин ще бъдат преодолени рисковете от провал на реколта 2020 и изпадане в продоволствена криза, коментират от екипа на Каракачанов. Няма повече подробности кой и как ще предоставя новите кредити за зеделеците.