Ако преди пет години от випуск с 18 студенти, двама искат да бъдат учители, то сега само двама не искат, а 18 желаят да работят в учебно заведение. Това е коментирала в Русе председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, цитирана от dariknews.bg. Тя, както и зам.министърът на образованието Таня Михайлова, участват в национално съвещание на експертите в сферата на професионалното образование, чийто домакин е началникът на Регионалното управление на образованието в крайдунавския град Росица Георгиева.
По думите на Такева с увеличаването на учителските заплати се отчита и повишаване на интереса към професията. По нейни данни има ръст на младите учители в образователната система, който е 18%, като т.г. работа са започнали 2500 млади педагози.
Данните на МОН за план-приема на студенти по педагогика показва, че той се увеличава постъпателно - от 2696 човека през 2015 г. на 3161 през 2019 г. През т.г. той е намален - на 2957 студенти. При сравнение на реално реализираният прием за тази и миналата година намалението при тази специалност излиза с 221 човека по-малко (т.г. до 30-ти септември са приети 2947 души). Това може да изглежда странно на фона на липсата на достатъчно учители, но пък недостигът е най-голям при учителите по конкретни учебни предмети, каквито подготвя друго професионално направление - педагогика на обучението по. При него планираните места пак са намалени - от 2455 на 2299, но пък реално заетите места т.г. са повече от м.г. - 2274 приети до 30-ти септември т.г. при 2120 приети за м.г.
Около 4500 учители се очаква да се пенсионират през идните две години в страната, коментирала е още Такева. Данните на МОН обаче са по-различни - според заложеното в националната програма за оптимизиране на вътрешната структура на персонала в училищата за 2020 г. очакванията са в пенсия да излязат 8000 педагози и около 3000 непедагогически персонал, за което са планирани близо 70 млн.лв. за обезщетения.
Зам.-министърът на образованието Таня Михайлова е посочила, че средната възраст на учителите в образованието намалява - вече е под 50 години, а преди години е била 52-53 години. "Опитваме се да привлечем най-добрите наши ученици за тази професия. За да си добър учител, трябва да имаш голям заряд", е заявила още тя. Михайлова е цитирала последни изследвания, от които се вижда промяна на нагласите към професионалното образование. Според нея то е неограничаващо образование, тъй като дава възможност за мобилност и бърза реализация.