Само за седмица български ученици донесоха 12 медала и едно отличие за страната ни от международни олимпиади. 5 медала спечели българският отбор по физика на международната олимпиада, съобщиха днес от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН), създадено у нас през 2010 г. по инициатива на Фондация "Америка за България". Вчера подобни успехи бяха отчетени и на олимпиадата по лингвистика.
През изминалата седмица, от 17 до 24 юли 2021 г., дистанционно се проведе и 51-ата Международна олимпиада по физика (МОФ/ IPhO). Само няколко седмици след като отборът ни спечели 5 медала от Европейската олимпиада по физика, петимата ни национали запретнаха ръкави и за международната сцена. Най-голямото и престижно състезание по физика за ученици се проведе онлайн, с виртуален домакин Вилнюс, Литва, след като през 2020 IPhO беше отменена изцяло. Състезателните дни бяха 9-ти и 11-ти юли, след които и петимата ни физици успяват да спечелят медали - 2 сребърни и 3 бронзови отличия. Това са Александър Проданов от 11-и клас, ППМГ Казанлък (сребърен медал), Васил Николов от 12-ти клас, ПЧМГ София (сребърен медал), Явор Йорданов от 11 клас, НПМГ (бронзов медал), Александър Илиев от 12-ти клас, СМГ (бронзов медал) и Виктор Василев от 12-ти клас, СМГ (бронзов медал).
Техни ръководители са проф. дфн. Мирослав Абрашев, Иглика Асенова и гл. ас. Нено Тодоров - всички от Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, домакин на онлайн провеждането.
В МОФ участваха отбори от 76 държави, като общият брой участници бе 368. Олимпиадата се проведе в два кръга, като на първия кръг учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория кръг - върху три теоретични. С медали се награждават участниците в зависимост от получените от тях точки и мястото им в общата класация на всички участници: златен медал - първите 8%, сребърен медал - първите 25%, бронзов медал - първите 50%.
От 1967 г., до 2021 г. (включително) - отборите по физика на България са спечелили общо 132 медала: 14 златни, 44 сребърни, 74 бронзови, както и 61 почетни грамоти. През 1967 г. България, Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния, учредяват Международната олимпиада по физика, и участват във всички издания на олимпиадата оттогава насам.
7 отличия и по лингвистика
След като през изминалата година такова състезание липсваше от календара, тази година Международната олимпиада по лингвистика (МОЛ) все пак се проведе, макар и онлайн. 18-ото поредно издание на Международната олимпиада бе с виртуален домакин град Вентспилс, Латвия, а нашите състезатели се състезаваха присъствено на място в Националния център за повишаване квалификацията на учителите в Банкя. Страната ни е инициатор на МОЛ, и ежегодно не само изпраща по осем български участници, но и вече традиционно постига забележителни резултати. Тази година това са 6 медала - 2 сребърни (за Александър Димитров от 10-ти клас на МГ Варна и за Александра Найденова, 11 клас, ГПЧЕ Перник), 1 почетна грамота за Дарена Георгиева от 11-ти клас на ПМГ Хасково, както и 4 бронзови медала - за Ивайло Димитров, 12 клас, МГ Варна, Михаела Колева, 12 клас, МГ Русе, Василена Лазарова, 12 клас, СМГ и Деяна Шевченко, 11 клас, ПГ „Константин Фотинов”, Самоков.
През 2020 г. Организационният комитет на Международната олимпиада по лингвистика избра състезанието да не се проведе, а през 2019 г. на 17-ата МОЛ в Южна Корея, българските състезатели спечелиха 2 златни, 2 сребърни, 2 бронзови медала и 1 почетна грамота. МОЛ се провежда ежегодно от 2003 г. насам, като първата олимпиада е инициирана от България и е проведена в Боровец. Към 2021 г. (включително) българските участници са донесли на страната ни общо 74 медала – 19 златни, 22 сребърни и 33 бронзови.
УСПЕХИ
Участниците в олимпийските отбори по природни науки у нас са ученици между 8-ми и 12-ти клас. От създаването на българското олимпийско движение (1959 г.) по природни науки към 2021 г. нашите ученици са успели да донесат на страната ни над 1000 медала - 187 златни, 367 сребърни, 468 бронзови - от най-престижните международни състезания и олимпиади по астрономия, астрофизика, биология, информатика, математика, лингвистика, физика и химия.