Медия без
политическа реклама

Ректорите искат нови критерии за разпределяне на парите за университетите

Те настояват и за помощ от държавата за привличането на чуждестранни студенти

Съветът на ректорите се събра на заседание във Великотърновския университет.
Съвет на ректорите
Съветът на ректорите се събра на заседание във Великотърновския университет.

Съветът на ректори настоява за нови индикатори, по които да се разпределят парите за университетите. Това стана ясно след заседание на Съвета на ректорите на висшите училища у нас, което се проведе във Великотърновоския университет. На него са присъствали просветният министър проф. Галин Цоков, посланикът на Израел Н. Пр. г-н Йосеф Леви Сфари, председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. д-р Елиза Стефанова, председателят на Българската предприемаческа асоциация (BESCO) Добромир Иванов и др.

Както "Сега" писа, редица университети са недоволни от новата методика за определяне на коефициента на висше училище по професионално направление, от която зависи кой университет какви средства ще получи за издръжа на обучението си. Председателят на комисията по бюджет и финанси към Съвета доц. д-р Ради Димитров е докладвал какви са анализираните резултати от новите поправки в методиката върху средствата за издръжка на обучението в университетите. По тази тема ректорите в 1-месечен срок ще изпратят своите предложения към МОН за добавяне на нови индикатори и промяна на параметрите на съществуващите. Целта е средствата, предвидени в закона за висше образование като финансов ангажимент от страна на държавата, да бъдат разпределени по начин, по който едновременно да се стимулира конкуренцията между висшите училища и търсенето на качество в обучението, но и да не води до ситуация, в която някои от тях са несправедливо ощетени поради несъвършенства на методиката. "Трябва да търсим начини да покажем, че не се стремим към уравниловка, а към реални реформи, които стимулират всеки да се развива в областите, в които има традиции и потенциал", е бил акцентът в изказването на ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев.

Ректорите са решили още да дадат мандат на сформираната през месец юни комисия по правни въпроси и нормативна уредба към Съвета за предложения за промени в закона за висше образование, детайлизиращи статута и правомощията на организацията. припомняме, че при встъпването си в длъжност новият председател на Съвета проф. Миглена Темелкова заяви, че ще работи гласът на ректорите да е задължителен, а не само съвещателен.

 

За повече чуждестранни студенти

Ректорите ще подготвят национална програма за привличане на чуждестранни студенти в България, за чиято реализация ще очакват помощ от държавата, стана ясно още на заседанието. Параметрите на програмата, която ще промотира обучението на чуждестранни студенти в български висши училища и износа на българско висше образование в чужбина, ще бъдат представени в 6-месечен срок на държавата, заедно с неин годишен индикативен бюджет. 

На заседанието ректорите са отбелязали, че висшите училища имат значителен неизползван потенциал за обучение на студенти, които няма как да бъдат привлечени от вътрешния пазар. "Алтернативите са две - влизане в ситуация на безпринципна конкуренция между висшите училища за привличане на все по-намаляващия брой български кандидат-студенти и обучаеми по програми за надграждащо и допълващо обучение или насочване на усилията към навлизане на нашите университети на нови образователни пазари, на които българското висше образование има традиции и може да предложи конкурентно качество на приемливи цени", е коментирал председателят на комисията по правни въпроси към Съвета на ректорите доц. д-р Мария Нейкова.

Ректорите смятат за погрешен подхода на взимане на политически решения в сферата на образованието, свързани с намаляващия демографски потенциал в страната, само в посока към съкращения и оптимизации. Според тях той лишава страната от възможности за последващо икономическо развитие и я обрича да бъде неконкурентна на европейския и световен образователен пазар. Без синхронизирани усилия, помощ от държавата, както по отношение на финансирането, така и по ангажирането на нейните институции (МВнР, посолства, консулства, търговски представителства, културни центрове и др.), резултатите биха били частични и потенциалът на университетите би останал нереализиран, категорични са те.

Съветът на ректорите понастоящем разработва пакет промени в закона за чужденците и правилника за неговото прилагане, наредбата за приемане на студенти в наши университети и правилника за прилагане на закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Според тях олекотяването на тежките визови процедури за достъп на чужденци от страни извън ЕС с цел обучение в България е задължителна, но недостатъчна мярка за изпълнение на поставените цели. "В това отношение ще търсим съдействието на всички работодателски организации, Агенция по заетостта, МОН, МВнР и ДАНС, за да установим къде са „тесните места“ в съответната вътрешна нормативна уредба, които правят неприемлив крайния резултат - издаване на съответната виза в срокове, които правят избора на обучение в България неконкурентен спрямо други държави", уточни председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

съвет на ректорите

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?