Медия без
политическа реклама

Студентите по педагогика и математика няма да плащат такси

Сред специалности, които стават безплатни, са хидростроителство, румънска филология и индология

Илияна Кирилова

Студентите в 8 професионални направления и в 8 специалности ще бъдат освободени от такси от следващата академична 2020/21 г. година. Това предвижда проекто-постановление на МС за приемане на Списък на професионални направления и защитени специалности с най-висок очакван бъдещ недостиг на пазара на труда, по които обучаваните в тях студенти ще бъдат освобождавани от такси за обучение.

Въпросните направления са педагогика, математика, религия, физически науки, химически науки, химични технологии, енергетика и материали и материалознание. Специалностите, определени като такива с очакван най-висок недостиг на пазара на труда, са арменистика и кавказкология, индология, иранистика, новогръцка филология, румънска, унгарска филология, хебраистика и хидростроителство.

От МОН обясняват, че акредитираните по предложение на вузовете нови за тях професионални направления и специалности често са неефективни и дублират подобни и съществуващи от десетилетия в други висши училища, без да е налице недостиг на пазара на труда. "В определени случаи се стига до пренасищане с кадри в едни направления и професии за сметка на недостиг в други", признават от ведомство и посочват, че политиката на държавата следва да бъде насочена към ограничаване разрастването на неефективните направления и специалности и стимулиране на висше образование, което да отговори на изискванията и потребностите на реалната икономика и пазара на труда. "В същото време държавата е длъжна да защити определени професии, за обучението в които липсва заявен интерес или заявеният интерес е нисък, но към определен етап от икономическото и общественото развитие на Република България съществува необходимост от подготовка на висококвалифицирани специалисти в тези области и те са важни за икономическия и социалния живот на страната", мотивират се оттам.

Към определените професионални направления и специалности действително няма достатъчен интерес от страна на студентите. Показателно за това е голямата разлика между планирания брой студенти по тях и реално заетите места. При педагогика на обучението по например разликата е в цели 350 бройки. По математика незапълнени са се оказали 148 места, по религия и теология - 65, по физически науки -102, по химически науки - 165, по химични технологии - 166, по енергетика - 76, а по материали и материалознание - 97.

Въпросната мярка ще обхване общо 4 476 студенти в първи курс на обучение, приети през учебната 2020/2021 година, в т.ч. 3 883 студенти в редовна и 593 в задочна форма. За нея ще са нужни общо 2.6 млн.лв. Първите 1.3 млн.лв. - за първия семестър на 2020/21 г., ще са за сметка на разчетените за целта средства в бюджета на МОН за т.г., а останалата сума, необходима за 2021 г., ще бъдат планирани със закона за държавния бюджет за догодина.

Данни на МОН показват, че за 2020/21 г. планираният брой студенти за направление педагогика например са 2942 души, а за математика - 283. Утвърдените студенти по физически науки за 294, по химически науки - 399, по енергетика - 473 души, по материали и материалознание - 151 и т.н.

"Сега" припомня, че идеята за освобождаване от такси в някои специалности бе лансирана още в края на 2018 г. Реализацията й ще стане факт близо 2 години след обявяването й. Първоначално освен това се очакваше само 6 направления да бъдат без такси - математика, физически науки, химически науки, религия, енергетика и педагогика на обучението по различни предмети (т.е. без химични технологии и материалознание).

 

Още по темата