Медия без
политическа реклама

Таксата за повишителна матура се отлага

Догодина се очакват 60% професионални и 40% профилирани паралелки

29 Апр. 2024
Тази година зрелостниците, които искат да се явят на повишителна матура, няма да плащат такса.
СНИМКА : ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Тази година зрелостниците, които искат да се явят на повишителна матура, няма да плащат такса.

В крайна сметка такса за повишителна матура тази година няма да има.

"На тази сесия май-юни подалите заявления да се явят на изпит, с който да повишат оценката си от матурата, няма да заплащат такса, защото промяната в постановлението на МС не би могла да влезе в сила до провеждането им". Това съобщават от МОН след днешното заседание на Отрасловия съвет по образование в министерството.   

Както "Сега" писа, такса за повишителна матура бе предложена наскоро - в проект на ПМС за промени в Тарифата за таксите, които се събират в системата на предучилищното и училищното образование. Очаква се тя да е 35 лв., но както става ясно от съобщението на МОН - от догодина.

 

План-прием след 7 клас

Общо 2374 паралелки в гимназиите са заложени в план-приема за учебната 2024/2025 г. посочват още от МОН. От тях профилирани са 945 (39.80%), а 1429 са професионални (60.19%), като съотношението, предложено от МОН, е било одобрено от Отрасловия съвет.

Планирани са 130 професионални паралелки в дуална система на обучение, което е с 23 паралелки повече от м.г. Има и изцяло нови за областите специалности. Например за София-град това са помощник - възпитател в отглеждането и възпитанието на деца. В област Пловдив ще учат програмиране на изкуствен интелект, театрален грим и перуки, ветеринарен лаборант, продавач-консултант, цветарство, фотография, художествена тъкан. 

За Варна нови са специалностите сценичен костюм и асистент на лекар по дентална медицина, а за Бургас - електрообзавеждане на кораби и осигуряване на продуктова информация. Социална работа с деца и семейства в риск е нова специалност в област Враца, подпомагане на възрастни в Благоевград, социална работа с деца и възрастни с увреждания и хронични заболявания във Видин и др. 

 

За матурите

Предстоящите държавни зрелостни изпити и националното външно оценяване също бяха сред темите, които са обсъдили социалните партньори и екипът на МОН. Над 51 000 са подадените заявления за първия държавен зрелостен изпит по български език и литература, който е на 17 май. Традиционно английски език остава най-предпочитаният предмет за втората задължителна матура по профилиращ предмет (близо 13 000 заявления). 

 

За децата с дислексия

Членовете на Отрасловия съвет са одобрили и промени в наредбата за приобщаващо образование, чрез които ще се осигурят технически средства и софтуери за допълваща и алтернативна комуникация, с което се дава възможност използването им от деца и ученици с двигателни проблеми. С тези изменения ще се даде възможност и да се осигурят при необходимост подпомагащи технически средства и софтуери за обучението на деца и ученици със специфични нарушения на способността за учене – с дислексия, дисграфия и дискалкулия.

Последвайте ни и в google news бутон