Медия без
политическа реклама

Тестовете за големите ученици може да са с проба от носа

Още обаче няма достатъчно количество за тях, затова и не е ясно кога ще се върнат в клас

"Властта говори! Открито" с министъра на образованието и науката акад. Николай Денков

Може да задавате Вашите въпроси към министър Николай Денков в коментарите под видеото на страницата на Министерския съвет

Posted by Министерски съвет на Република България on Thursday, November 18, 2021

Все още няма яснота кога големите ученици ще се върнат в клас, тъй като няма достатъчно доставени количества тестове. За тях обаче се обсъжда тестовете да не бъдат със слюнка, както при малките ученици, а да са с проба от носа. Това стана ясно от изявления на служебния министър на образованието и науката акад. Николай Денков, който днес отговаря на въпроси на граждани и медии в рубриката „Властта говори! Открито“ във Фейсбук страницата на Министерския съвет.

"До момента са поръчани 3 милиона теста. В склада в с. Лозен обаче са пристигнали 851 000 теста. Проблемът е, че няма достатъчно тестове от тези, които родителите предпочитат. За учениците от 1-4 клас до края на следващата седмица има тестове, има средства за тях до Коледа. Въпросът е кога ще дойдат тестове за по-големите ученици", коментира министър Денков. По думите му към момента не може да се каже конкретна дата, на която големите ученици ще се върнат в клас, защото всичко зависи от това кога ще бъдат доставени безплатните тестове. Когато това стане, МОН има организация да ги разпредели за 24 часа, като родителите ще бъдат уведомени 2 дни по-рано.

За по-големите ученици с министерството на здравеопазването са обсъждани друг вид тестове - не със слюнка, а учениците сами да си вземат проба от носа, обясни още Денков. Те обаче би трябвало да са лесни за употреба - без да трябва да се бръкне много надълбоко в носната кухина.

По-късно от МОН съобщиха, че ще предоставят 12.8 млн. лв. от своя бюджет на министерството на здравеопазването (МЗ) за закупуване на тестове за ученици. За да осигури тези средства, просветното министерство отлага за следващата година някои ремонтни и инвестиционни дейности в училищата, детските градини и центровете за специална образователна подкрепа и за подкрепа на личностното развитие. В края на октомври т.г. кабинетът отпусна на МЗ 13 млн. лв., с които в момента се купуват тестове. Заедно с допълнителните 12.8 млн. лв. парите ще стигнат за изследване на учениците от 1 до 12 клас до края на 2021 г. Целта е не само всички да учат присъствено, но и безопасната среда в училище да бъде гарантирана поне до коледната ваканция, казват от МОН. От 10 ноември т.г. до сега се изразходени около 300 000 от тях. Остатъкът ще стигне за малките ученици до края на следващата седмица.

Министърът посочи, че министерството се е отказало от идеята да разреши на всички училища, които желаят, да закупят със собствени средства тестове за по-големите ученици поради три причини - при централизираните търгове тестовете струват в пъти по-евтино, ще се появи имуществен ценз - скрит, за това че някои ще имат повече средства, а други - по-малко, има и сериозно възражение от социалните партньори. "Тази идея отпадна, в момента не я обсъждаме", заяви той. По-късно обаче от думите му се разбра, че опцията за закупуване на тестове при желание ще бъде разрешена за частните училища, като това ще стане с нова заповед. 

"Парите за тестове за 2022 г. трябва да се осигурят с бюджета за 2022 г. Ние ще ги поискаме, защото това е правилният начин за връщане на децата. Даже икономически това е по-изгодно. 25 лв. струва за месец на дете едно тестване. А ако остане вкъщи, помощта за родителите е 650 лв., сумите са несравними", посочи той. По думите ми ако не осигурим безопасна среда в училище, ще възпроизведем ситуацията след 15 септември и пак ще има бум на заразени. Ниският брой положителни тестове е в пряка връзка със затварянето на училищата и това, че децата близо 3 седмици са били по домовете си, смята той. "Това не са пари, хвърлени на вятъра", категоричен бе той.

Тестовете ще отпаднат при заболяемост под 250 на 100 хил. души, а дали ще изчезнат напълно, той не се ангажира да прогнозира. Отчитането на пробата следва да е от 15-тата до 30-тата минута, затова няма как родителите да ги правят вкъщи, обясни още акад. Денков. По думите му учителите също биха могли да се изследват със същите слюнчести тестове като учениците. Те обаче следва да се закупят от училищата. Миналата сряда бяха отпуснати 15 млн. лв. за цялата училищна мрежа за ковид мерки, като тези пари могат да се ползват и за тестове за учителите. "Училищата имат предоставени средства за тестове на учителите. Понеделник, вторник би трябвало тези пари да стигнат до общините, а оттам и до училищата", посочи министърът.

В момента имаме 6.5% ваксинирани деца и 4% преболедували. Почти 45% са ваксинираните учители, съобщи още той. 

 

Подкрепата за тестовете расте

Декларации за съгласие за тестване родителите могат да дават постоянно, припомни образователният министър. "Имаме все повече желаещи родители да се тестват децата им. В Пловдив тези заявления са с близо 1000 повече тази седмица. Първо върнатите ученици бяха 37 хиляди, после станаха 51 хиляди, сега са 117 хиляди. Това е процес, който върви и ще върви. Но основният проблем е да осигурим достатъчно тестове и за големите", посочи Денков.

 

За обучението в електронна среда

"На много места дистанционното обучение е сравнително прилично и добро. По-скоро има други проблеми - че децата се заседяват, не контактуват, има психическо натоварване. Това са проблемите, не толкова ниското качество. В същото време в около 25-35% от случаите имаме много ниско качество на електронното обучение. Затова фокусът ни е върху присъственото обучение в безопасна среда", посочи той.

 

За студентите

"Някои от университетите учат присъствено от началото на академичната година, като например МУ-Пловдив, който изисква зелен сертификат, посочи акад. Денков. Още няколко вуза въведоха това изискване. На Съвет на ректорите призовах и другите университети да последват този пример и навсякъде, където е възможно, да въведат присъствено обучение", каза той.

 

Още въпроси

"Какво става, ако учител не е преболедувал, не е ваксиниран и не желае да се тества два пъти седмично", попита гражданин. "Излиза в отпуска", отговори министърът. На въпрос докога МОН ще вменява несвойствени задължение за учителите, Денков посочи, че това ще е "дотогава, докато се намираме в екстремна епидемична ситуация". По думите му нищо не се вменява, напротив - родителите са призовани да помогнат на преподавателите, защото сами те не могат да се справят с тестването.

 

 

 

Ключови думи:

Николай Денков