Медия без
политическа реклама

Учениците с дислексия ще получават специални устройства

Сред тях са софтуери за допълваща и алтернативна комуникация

31 Юли 2024
Децата с дислексия ще могат да получат безплатно технически устройства, които подпомагат комуникацията им.
Илияна Кирилова
Децата с дислексия ще могат да получат безплатно технически устройства, които подпомагат комуникацията им.

Държавата ще осигурява технически средства и софтуер за подпомагане на обучението на деца с физически увреждания и със специфични нарушения на способността за учене като дислексия, дисграфия и дискалкулия. Това предвиждат изменения в Наредбата за приобщаващото образование, приети днес от Министерския съвет.

В момента в наредбата е записано, че един от начините за осигуряване на специализирана подкрепяща среда за учениците е чрез устройства за проследяване на погледа и специализиран софтуер за използването им, суичове, софтуер за управление на компютър с глас, алтернативни клавиатури и мишки за ученици с комплексни физически увреждания. Занапред към този текст се добавят "технически средства и софтуери за допълваща и алтернативна комуникация (ДАК)", с което се осигурява възможност за използването им от деца и ученици с двигателни проблеми. Друг нов текст дава възможност при обучението на деца и ученици със специфични нарушения на способността за учене - с дислексия, дисграфия и дискалкулия, да се осигурят при необходимост подпомагащи технически средства и софтуери.

По отношение на достъпността на информацията и комуникацията също се добавят текстове, които дават възможност такава достъпност да се осигурява за нови групи деца и ученици със специални образователни потребности - със специфични нарушения на способността за учене като с дислексия, дисграфия и дискалкулия, за деца и ученици с физически увреждания и двигателни ограничения, както и с комплексни комуникативни затруднения. 

Необходимите средства за закупуване на техника и софтуер за деца и ученици с физически увреждания и със специфични нарушения на способността за учене за 2023/24 г. ще се осигурят със средства по Националната програма на МОН "Информационни и комуникационни технологии".

 

ТЕХНОЛОГИИ

"В процес на революция в технологиите в световен план вече съществуват разработени помагащи технологии за комуникация чрез поглед, които се използват от деца и ученици с двигателни проблеми. Тази технология става все по-достъпна като цена и предлагани възможности", казват от МОН, допълвайки че помагащите технологии за контрол на компютър с поглед дават възможност на хора с тежки физически увреждания, които не могат да говорят и не могат да използват ръцете си, да си служат с компютър. Специални камери проследяват погледа на детето в реално време. Тази информация се използва, за да се управлява компютърната мишка. Насочването на погледа движи мишката по екрана, а задържането на погледа е клик с мишката. По този начин може да се използват всички програми на един компютър само с поглед.

Разработени са и технологии за преобразуване на текст в реч, които улесняват разбирането на писмени материали в учебници и помагала от ученици със специфично разстройство на четенето (дислексия). Новите технологии могат да подпомагат ученето и на деца със специфично разстройство на правописа (дисграфия) и на аритметичните умения (дискалкулия), аргументират се още вносителите. Оттам посочват, че световният опит налага използването и на други съвременни подходи и технологии за допълваща и алтернативна комуникация. Тя се използва от деца и възрастни със затруднения в комуникацията (детска церебрална парализа, аутизъм, интелектуални затруднения, амиотрофична латерална склероза, мозъчни увреди, синдром на Рет и други).

Последвайте ни и в google news бутон