Въвеждането на задължително предучилищно образование за 4-годишните деца се отлага за след 2 г. - за учебната 2022/23 г. Това предвиждат промени в закона за предучилищното и училищното образование, предложени от просветното минитсерство. От МОН отдавна говорят за отлагателен срок от 2 г. за въвеждане на мярката, но досега не бе ясно за всички общини ли ще се отнася, или само за тези, които не могат да я въведат от тази есен.
В преходните и заключително разпоредби на предложените промени е записано, че до началото на учебната 2022/2023 г. общините трябва да създадат необходимите условия за осъществяване на задължително предучилищно образование на децата на 4-годишна възраст. Т.е. би следвало до 2 г. ходенето на детска градина да стане задължително за всички 4-годишни деца в България. Следващият текст от преходните разпоредби гласи, че в този срок (до 2022/23 г.) включването в задължително образование на 4 г. ще се прилага за децата, навършващи 4 г. в съответната календарна година само в населените места и общините, които са осигурили условията за осъществяване на задължителното предучилищно образование (т.е. осигурили са места в детските градини), както и "след решение на съответния общински съвет, при съгласуване с мнението на родителите или настойниците им и с възможност за максимално включване в задължителното предучилищно образование на децата, навършили 4-годишна възраст". Това на практика означава, че общините, в които няма недостиг на места в детските градини, могат да въведат мярката още на есен - от 15-и септември 2020 г., след решение на общинските съвети.
Просветният министър Красимир Вълчев коментира за "Сега", че повечето общини ще могат да направят задължително образованието на 4-годишните още тази година. Няма да имат тази възможност големите градове като София, Варна, Пловдив и Бургас. Проблеми с материалната база ще имат и някои по-малки населени места за Сливен, Твърдица и др. Предстои изготвяне на програма, от която ще стане ясно коя община от колко места в детските градини има нужда. В следващите 2 г. са планирани по 70 млн.лв. за строеж на между 60 и 80 нови забавачки.
Задължителното предучилищно образование за 4-годишните, освен от детските градини, ще може да се осъществява и от училищата, но само когато в населеното място няма детска градина. В този случай школата трябва да осигурят отделен входа за подготвителните групи.
Проектът предвижда държавата да подпомага заплащането на такси за детски градини от родителите, "които без помощта на другиго не могат да задоволяват основни жизнени потребности на децата си". Средствата за тази цел ще се предоставят от държавния бюджет на общините - за общинските детски градини, или на съответния първостепенен разпоредител с бюджет - за държавните детски градини. Условията и редът за подпомагане на заплащането и за разпределение на средствата тепърва ще се определят с акт на Министерски съвет.
ФИНАНСИРАНЕ
Със закона за бюджета за 2020 г. са предвидени 10 млн. лв. за въвеждане на задължителното предучилищно образование за 4-годишните и за подпомагане на заплащането на такси от родителите. Според предварителните разчети около 6 млн. лв. от тези средства ще могат да се използват за подпомагане на родителите чрез пълно или частично освобождаване от задължението им да плащат такси за периода от началото на учебната 2020/2021 г. до края на календарната 2020 г. (от септември до декември т.г.). С тези средства ще бъдат компенсирани бюджетите на общините за непостъпилите приходи от такси за посещение на детски градини.
През настоящата учебна 2019/2020 г. в детските градини са включени 49 232 деца на 4 г. След въвеждането на задължително предучилищно образование от 4-годишна възраст от началото на 2020/2021 г. институциите следва да получават средства по стандарт за деца в задължителна предучилищна възраст, които са по-високи от стандарта за деца от 2 до 4 години. Допълнително финансиране следва да получат и по норматив за подпомагане на храненето за деца от подготвителните групи. Предвид факта, че е предвидено мярката да има двегодишен отлагателен период, не всички общини ще могат да я приложат от следващата учебна година. Прогнозният размер на средствата за въвеждане на задължителното предучилищно образование на 4-6 годищна възраст от началото на учебната 2020/2021 година до края 2020 г. ще бъдат не повече от 4 млн.лв., посочват от МОН.