През последните 10 години в прокуратурата е имало разследвания, свързани с Николай и Евгения Баневи, но те винаги са били срещу неизвестен извършител. Делата са били спрени с формалния аргумент, че извършителите не са открити, стана ясно от думите на наблюдаващия прокурор Мария Дойчева. Обяснението защо след толкова години е решила да се задейства по казуса с "Полимери" гласи: защото най-накрая спецпрокуратурата имала много добро взаимодействие с ГДБОП и ДАНС и защото имала правомощия в цялата страна и това позволило да се "сглоби пъзелът" от всички дела в страната.
В спецпрокуратурата са събрали общо 4 стари дела - по едно от Варна и районната прокуратура в София, както и две висящи от Софийска градска прокуратура. "От различни години са - има от 2009 г., има от 2013 г., има от 2014 г. Другите дела са били образувани по сигнали, постъпвали при тях", обясни Дойчева. Няма обяснение обаче за активността на спецпрокуратурата срещу Баневи на фона на досегашната пасивност срещу бизнес фамилията. Дълги години те бяха близки до властта и дори пътуваха в чужбина заедно с правителствени делегации за големи бизнес срещи. Такъв случай имаше от първия мандат на Бойко Борисов. Тогава Баневи бяха в правителствената делегация до Катар.
Благосклонността на ГЕРБ се изчерпа миналата година, когато правителството отпусна спешно 15 млн. лв., с които да се извозят до Германия или Франция опасни отпадъци от "Полимери". Там се съхраняваше опасният химикал трихлоретан, за чието обезвреждане държавата плати. Тогава Борисов направи посещение в спрения завод и обяви, че приватизацията му е била разбойническа. Тогава той обясни, че е говорил с главния прокурор Сотир Цацаров и е поискал хората, "причинили този пладнешки грабеж", да понесат отговорност. "Стартовата точка е "Полимери Девня", но разследването няма да се ограничи само с това", закани се Цацаров преди дни.
Няколко седмици по-късно фамилията обявява, че многократно е подавала сигнали до премиера за проблемите в предприятието. Банев публикува във "Фейсбук" писмо до председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и тогавашния вътрешен министър Валентин Радев. В него той пише, че полицаи от 4-то РПУ в София са изискали от съда документи по делото за "Полимери". "Бих искал да попитам дали това е вярно и с какво право полицията се меси в работата на съда?", пита Банев.
Сега съпрузите са обвинени в присвояване на 1.5 млн. лв. и данъчни престъпления за над 500 млн. лв. през 2010/11 г. По НК давността за разследване на данъчни престъпления е 10 години, а за присвояване в особено големи размери - 15 г. Ако през това време е имало действия от страна на разследващите, има прекъсване на давността.
Въпреки че зам. главният прокурор Иван Гешев заяви, че това дело ще покаже "бандитската приватизация", реално обвинения заради девненския завод "Полимери" няма, а сумата от присвояването изглежда нищожна на фона на гръмките обвинения. Самият Гешев призна, че когато Банев е взел предприятието, държавата не е имала никакви механизми за контрол. "От първата вълна на масовата приватизация се придобиват предприятия. Към този момент държавата не е обвързала това по никакъв начин с какъвто и да е последващ контрол. Нито дали ще се развиват тези предприятия, нито дали ще се инвестира в тях, нито дали ще се увеличават работни места, абсолютно нищо. Някой ти подарява едно предприятие", заяви той.
Според прокуратурата при обиските в къщата на Баневи в столичния кв. "Бояна" са открити множество документи, доказващи, че са имали офшорки. През тези дружества е източван "Полимери", смятат разследващите. Вместо приходите от готовата продукция да се превеждат по неговите сметки, на клиентите е указвано да ги насочват по сметките на офшорките.
ЦИНИЗЪМ
От спецпрокуратурата така и не обясниха защо арестът не е направен в София, след като семейството се е прибрало в България, а е издадена европейска заповед за арест, както и защо след ареста им трите им малолетни деца са били оставени на летището без надзор и почти без пари. "Не съм запознат с начина, по който са били арестувани, този въпрос е към френските власти. Много деца от много заводи и те са останали сами", коментира саркастично прокурорът Гешев факта, който може да доведе до дело за нарушени човешки права. Нито прокуратурата, нито МВР пожелаха да коментират и странния снимков материал, публикуван на страницата на вътрешното министерство, показващ интериора и скъпоценностите на Баневи в къщата им в София, без връзка с разследването срещу тях. "Капитал" цитира юристи, че за това семейството може да осъди държавата.
КЪСА ПАМЕТ
"Недосегаеми хора, създадени от условията на БСП и от синьо-червената мъгла, когато раздържавиха държавата и обраха всичко" - така Бойко Борисов коментира ареста срещу Баневи. Борисов пропуска факта, че възходът на семейството е през последните 20 години. В 10 от тях той е премиер, 3 години беше кмет, а 4 години - главен секретар на МВР. Той лично бракосъчета двойката през 2006 г., а след това прати на Банев поздравителна телеграма за рождения му ден.
ЗА "БАНДИТСКАТА" ПРИВАТИЗАЦИЯ КОНТРОЛ НЯМА
Николай и Евгения Баневи имат участия в десетки фирми по линия на приватизацията - масова и касова. Основните им придобивки са най-вече по линия на масовото раздържавяване. В края на 90-те години приватизационният фонд на Николай Банев "АКБ Форес Социален" става акционер в предприятия от разни отрасли - "Полимери Девня, "Елма Троян", "Динамо Сливен", курорта Русалка, "Изида" - най-стария завод за фаянс на Балканите, сливенския завод за килими "Декотекс", завода за хартия в "Костенец", топлофикациите в Ямбол и Казанлък и мн. други.
При някои от предприятията става дума за смесено и поетапно "превземане". Такъв е случаят с "Полимери". През 1998 г. фондът на Банев "АКБ Форес" купува част от девненския химзавод с бонове от масовата приватизация, а на следващата година взема още проценти чрез касова приватизация. Подобна е схемата и за "Изида".
Особено интересно е придобиването на държавното предприятие "Хелиос тур С", което стопанисва къмпингите "Градина", "Каваци", "Веселие", "Златна рибка", "Черноморец", резиденция "Созопол", ресторантите "Винарска изба", "Механа" и "Хоризонт" и множество други активи. През 1998 г. Банев влиза в него чрез масовата приватизация - фондът му "АКБ Форес" взема 40%. После през 2000 г. Агенцията за приватизация продава друг пакет акции на "Приват Турист ООД" - работническо-мениджърско дружество, зад което отново стои Банев. По-късно други фирми на бизнесмена придобиват и останалите акции на туристическото предприятие. Понеже е РМД, "Приват турист" се ползва от привилегията да плати само 10% от цената при сключването на договора с Агенцията за приватизация, а остатъка - в следващите години. Но въпросните 90% така и не постъпват. Акционерите в "Хелиос тур С" започват да се жалват, че държавата е скрила от тях реституционни претенции, а Агенцията за приватизация завежда съдебен иск срещу некоректния купувач. "Сега" поиска информация от ведомството за хода на това дело, както и за всички други сделки с участието на фирми на фамилия Баневи, предявени и събрани неустойки и заведени дела. АП обеща да подготви отговор и да го предостави във вторник.
Банев участва в приватизацията от 20 години. През всички години до днес има множество сигнали и данни за източване и умишлен фалит на придобити от него и съпругата му предприятия. Много от придобивките на фамилията изпадат във финансови затруднения, а някои като "Полимери" стигат до фалит, защото милионерите Баневи отказват да платят сметки на завода за ток за 36 000 лева. Баневи бяха и първите българи, лъснали в аферата "Панамски досиета" - през 2016 г. гръмнаха разкрития за използване на офшорки от световния политически и бизнес елит за укриване на данъци и пране на пари. Въпросът е защо държавната машина се задейства едва сега и къде са били НАП, ДАНС, Икономическата полиция, одитори, финансовата инспекция и защо едва сега прокуратурата видя, че семейството е съсипвало приватизирани на безценица предприятия, за да захранва банкови сметки в чужбина и фамилните си кол