Медия без
политическа реклама

2% от състава на големите фирми трябва да са хора с увреждания

Валери Симеонов няма да оглави съвета за интеграция на хората с увреждания

15 Ноем. 2018ИСКРА ЦЕНКОВА
БГНЕС
Бисер Петков смята, че последният вариант за квотите е достатъчно справедлив.

Въпреки че ден по-рано депутатите от "Обединени патриоти" внесоха предложение за отмяна на спорните квоти за наемане на лица с увреждания, задължението на бизнеса остана. Това стана ясно вчера по време на второто четене на Закона за хората с увреждания в социалната комисия на парламента. Между двете четения проектът претърпя леки промени, но основните му параметри се запазиха.

Депутатите гласуваха вместо двама души с увреждания фирмите с числен състав от 50 до 99 души да бъдат задължени да наемат един човек с увреждане. При численост 100 и над 100 работници и служители наетите лица с трайни увреждания трябва да са 2% от състава. Това задължение обаче отпада, в случай че производственият процес не позволява наемане на хора с увреждания, както и при условие, че липсват такива хора, насочени от бюрата по труда и трудовите посредници. В тези случаи бизнесът се задължава да прилага алтернативни мерки, в противен случай дължи санкции в размер на 30 на сто от минималната работна заплата.

Комисията прие и предложението на ГЕРБ вместо ресорния вицепремиер председател на Националния съвет за интеграция за хората с увреждания да бъде министърът на труда и социалната политика. Аналогичната структура в момента се председателства именно от Бисер Петков, но според новия закон постът беше отреден за вицепремиер. Това обаче щеше да сложи интеграцията в ръцете на Валери Симеонов, срещу когото всяка вечер в София и други градове текат протести. След скандала с изявленията му по адрес на майките на деца с увреждания ГЕРБ обещаха да мислят как да излязат от конфуза. Предложеният вчера вариант обаче също беше посрещнат на нож от протестиращите, които видяха в това гаранция, че Валери Симеонов ще бъде спасен на вицепремиерския пост. Хората от "Системата ни убива" държат съветът да се председателства от вицепремиер, за да се излезе "от дупката на социалното министерство", и заплашиха с остра реакция, ако законът бъде гласуван така и в пленарната зала.

Не беше прието предложението на БСП при оценката на индивидуалните потребности на лицата с увреждания да се предвиди възможност за наемане на външен специалист, както и комисията да се мотивира за работа със заплащане. Мнозинството отхвърли и предложението на левите месечната финансова подкрепа за лицата от най-ниската група - с увреждания от 50 до 70.99, да се увеличи от 7 на 10 на сто от линията на бедността. Така размерът на новата помощ ще бъде между 7 и 57% от линията на бедност (348 лв. догодина) според степента на загубена работоспособност. Най-голяма подкрепа ще има за хората с над 90% увреждане, право на чужда помощ и социална пенсия за инвалидност.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?