Медия без
политическа реклама

АПИ призна пълния провал на електронната винетка

До 15 януари автомобилите ще се движат по шосетата без пътна такса

На брифинг в Агенция "Пътна инфраструктура" вчера Антон Антонов, директор на Националното тол управление (вляво), и проф. Олег Асенов (вдясно) на практика признаха пълния провал на електронната винетка и обявиха влизането й в сила след средата на януари.
БГНЕС
На брифинг в Агенция "Пътна инфраструктура" вчера Антон Антонов, директор на Националното тол управление (вляво), и проф. Олег Асенов (вдясно) на практика признаха пълния провал на електронната винетка и обявиха влизането й в сила след средата на януари.

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) на практика призна пълния провал на системата за издаване на електронна винетка за преминаване по републиканската пътна мрежа. Точно три дни след влизането в сила на готвената повече от година нова система и след настъпилия пълен хаос от агенцията обявиха, че до 15 януари по пътищата на България ще може да се пътува без винетка. 

Едновременно с това се спира и конвертирането на валидните и през тази година хартиени стикери в електронни, обясни директорът на Националното тол управление в АПИ Антон Антонов. Засега се планира след 15 януари тол полицията и пътната полиция да започнат да глобяват за липсата на винетка. Дали този срок ще бъде спазен, все още не е ясно. Системата за електронни винетки показа непреодолими недостатъци още при пускането й и побърка хиляди българи и транзитно преминаващи през страната ни шофьори.

Според Антон Антонов в момента тече информационна кампания за шофьорите и затова ще има гратисен период, преди да започнат да се налагат санкции. Той призна, че има проблем на граничните пунктове, тъй като там липсват портали за покупката на винетка. За този проблем медиите сигнализират още от миналата година, но от АПИ уверяваха, че се справят в срок. До момента терминал за покупка на електронна винетка има само на ГКПП Капитан Андреево, а от вчера би трябвало да бъдат доставени още 4 на Дунав мост. Шефът на тол звеното Антон Антонов не уточни за кой от двата Дунав моста става въпрос, но обеща до края на месеца на всеки граничен пункт да се продават електронни винетки. 

По граничните пунктове стоят и старите информационни табели, според които влизащите в страната ни от чужбина трябва да купят винетен хартиен стикер. Новите табели вече са подготвени и предстои да бъдат монтирани, каза вчера пред БНР Антон Антонов, без да уточни защо това се прави дни след като системата влезе в действие.

Проблемът се задълбочава и защото в момента няма възможност винетка да бъде купена, като се плати в брой където и да било освен в офисите на Областните пътни управления. Проверка на БНР показа, че бензиностанциите нямат готовност за продажба на електронните документи. В много от тях липсват и предвидените терминали. Някои вериги бензиностанции дори продължават да продават старите хартиени стикери, които на практика са невалидни.

Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация обясни пред БНР, че засега не е възможно да се купуват винетки на каса срещу пари в брой или с карта, каквато е практиката в страните, които са въвели електронна винетка. В цяла Европа има само 8 държави, включително България, които използват архаичната винетна система за леките автомобили, като само в две от тях - Румъния и Унгария, тя е електронна. Там обаче процедурата е значително по-опростена, а винетка може да се купи на каса на практика от всяка бензиностанция. Според Бенчев за бензиностанциите е важно да продават винетки на каса, но не се знаят сроковете, в които това ще се случи.

Антон Антонов увери, че по график до 20 януари ще бъдат монтирани 500-те договорени с изпълнителя за различните бензиностанции терминала. Другите начини за плащане са на каса в областните пътни управления, в мобилното приложение и уебсайта на системата. Винетки се предлагат и в офисите на един от мобилните оператори - А1, в страната.

От вчера пътната агенция спря и конвертирането на хартиени винетки в електронни. Ръководителят на отдел "Информационно обслужване" в тол управлението Олег Асенов уточни, че това се налага, тъй като над 30% от опитите за преобразуване на винетка "не са както трябва". Той обясни, че са засечени голям брой опити за измами. Имало дори случаи, в които системата регистрира конвертиране на винетка за един и същ автомобил 168 пъти. Според него до края на следващата седмица в мобилното приложение ще са активни указания на всички езици, с които ще работи системата за електронните винетки.

Въпреки всички тези проблеми обаче шефовете на АПИ продължават да твърдят, че системата работи добре, а агенцията се е справила със задачата в планираните срокове.

 

НЕЗАКОННО

При закупуването на винетка в приложението за мобилни устройства и на сайта се изисква да се одобри декларация, че на имейла, който задължително се посочва, ще бъдат връчвани актове за установяване на административни нарушения (АУАН), наказателни постановления (НП) и електронни фишове (ЕФ). Според  Методи Лалов, съдия от Софийския районен съд, тази "декларация" е незаконна и не поражда никакви правни последици. До редакционното приключване на броя вчера АПИ не отговори на въпросите на в. "Сега" защо се изисква такава декларация. 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон