Медия без
политическа реклама

Българската представителка в Черноморската банка работи 4 г., докато се води уволнена

Министерският съвет не успя да отговори логично как Борисов отстранява Нина Ставрева и въпреки това я праща в Солун

Биволъ
На 26 ноември 2018 г. репортер на "Биволъ" "щракна" вилата в Ярема, която се води собственост на Сариеви. Имението е чисто ново и още изглежда необитавано.

Покрай преглеждането на имуществените декларации на властта напоследък излязоха много интересни факти за приятелските кръгове на министрите. Още детайли за "обръчите" добави и друга тема - обвитата в мистерии смяна на представителя на България в Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР). Както се разбра, 4-годишният мандат на досегашната вицепрезидентка в ЧБТР Нина Ставрева е изтекъл и на нейно място за Солун заминава бившият министър на транспорта Ивайло Московски.

Ставрева бе доверен човек на Пламен Орешарски, който през 2014 г. реши да я изпрати на престижна и високоплатена работа в Черноморската банка. Оказва се обаче, че колегиални и имуществени отношения я свързват и със сегашния министър на финансите Владислав Горанов и неговите кръстници Иван и Снежана Сариеви, които от 2012 г. щедро са му предоставили за безплатно ползване тузарски апартамент в  комплекса "Есте хоум енд СПА". 

Покрай разкритията, че министърът на финансите живеe безплатно на 181 кв. метра, излезе и друга прелюбопитна информация  - за две вили близнаци в известната местност Ярема край София, построени върху парцели на семейство Сариеви. Оказва се, че Нина Ставрева и съпругът й са купили единия "близнак" от Снежана Сариева - за 336 000 лева. А няколко медии твърдят, че министър Горанов и съпругата му неведнъж били засечени да надзирават строежа на вилата двойник, която се води собственост на кръстниците му.

По времето на тройната коалиция Ставрева е шеф на политическия кабинет на финансовия министър Пламен Орешарски, а Иван Сариев, кръстник на сегашния финансов министър Владислав Горанов, е съветник на Орешарски. Когато Орешарски става премиер през 2013 г., назначава Ставрева за главсек на МС. 

Точно преди да падне, на 28 юли 2014 г., правителството "Орешарски" предлага Нина Ставрева за вицепрезидент в Черноморската банка. На 24 ноември 2014 г. кабинетът "Борисов 2" оттегля кандидатурата на Ставрева. Въпреки това тя заминава за Солун и ето че завършва пълен мандат в Черноморската банка. След като се оказа, че в правно-информационните масиви никъде не фигурира "коригиращо" решение на "Борисов 2", за да изясни тази кадрова мистерия, на 28 ноември в. "Сега" зададе три въпроса на Министерския съвет и на Министерството на финансите: 

1. По каква причина правителството се е отказало от решението си от ноември 2014 г. да оттегли номинацията на Ставрева ?

2. С какъв акт, кога и с какви мотиви се е случило това?

3. Има ли решение на борда на ЧБТР Ивайло Московски да е новият представител на България в банката? Ако не  - кога се очаква? 

Въпросите са елементарни и предполагат бързи отговори, но очевидно силно затрудниха управляващите. Минаха цели цели 10 дни, преди МС да изпрати смехотворно обяснение на кадровата загадка - процедурата по назначаването на Ставрева в Черноморската банка през есента на на 2014 г. била така напреднала, че нямало как да се спре.

През късната есен на 2014 г., когато аферата КТБ тресеше България, упорито се говореше, че текат пазарлъци управителят на БНБ Иван Искров да напусне поста си предсрочно, като бъде компенсиран с пост в Черноморската банка, и че по тази причина кабинетът "Борисов 2" е оттеглил номинацията на Нина Ставрева. Тогава премиерът отрече слуховете с думите, че не смята да урежда "спокоен пристан" на Искров. Просто правителството не смятало, че "главният секретар на Пламен Орешарски трябва да бъде изпратен като представител на България в Черноморската банка за развитие" -  това написа Бойко Борисов във "Фейсбук". Но ето че Ставрева все пак е заела високия пост в ЧБТР.

Ето какво разяснява правителствената пресслужба в отговорите си до "Сега", изпратени в петък: 

"В съответствие с решение, прието на заседание на Съвета на директорите на Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР) през м. юни 2014 г., Република България е номиниращата държава за длъжността вицепрезидент за  периода 2014-2018 година. Позицията се заема на ротационен принцип между страните членки.
В тази връзка с решение на Министерския съвет  № 554 от 28 юли 2014 г. г-жа Нина Ставрева е предложена за вицепрезидент на ЧБТР. 
Съгласно Споразумението за учредяване на ЧБТР Съветът на директорите е одобрил назначаването на г-жа Нина Ставрева за  периода 2014-2018 година на заседание на Съвета на директорите през м. септември 2014 г. 
Решението на правителството от месец ноември 2014 г. е израз на политическата му воля, но не е могло да намери практическо изпълнение поради етапа, на който се е намирала към м. ноември вътрешната процедура по назначаването на г-жа Ставрева в ЧБТР и частно-правният характер на отношенията между нея и банката."

В отговора има смущаващи неща, които повдигат още по-смущаващи въпроси. Първо, нима кабинетът "Борисов 2" не е бил наясно, че през септември бордът на банката вече е бил утвърдил Ставрева за вицепрезидент, та през ноември е решил да оттегли кандидатурата й? Да не би все пак наистина да се е опитвал да уреди Иван Искров с уютен пристан в Солун? А после по някакви причини да е размислил? Ако една държава не иска някой да я представлява в международна финансова институция, няма как борд на банка да назначи този човек пряко волята на държавата. Освен това, когато едно правителство вземе решение, трябва да го изпълнява, а ако има  пречки, решението трябва да се отмени с друго решение. Това обаче не се е случило - отговорът от МС, получен в петък, косвено признава, че формален акт на отмяна няма. Което повдига въпроса в правова държава ли живеем, или правителството си прави каквото му хрумне, без да спазва елементарни процедури и правила. Особено притеснително е, че от МС се опитват  да ни заблудят, че съветът на директорите на ЧБТР бил одобрил Ставрева за вицепрезидент на свое заседание още през септември 2014 г. Всъщност решението на борда е взето през декември 2014-а, така че, ако правителството наистина е искало, е можело да оттегли номинацията. Но не го е направило и остава загадка коя е истинската причина да погази собственото си решение. 

 

ПОДМОЛНО

По подобен апокрифен начин се разбра и за решението на кабинета "Борисов 3" да уреди със "спокоен пристан" в Солун Ивайло Московски, който подаде оставка след трагичната автобусна катастрофа край Своге. За намеренията на правителството се разбра някак между другото, покрай среща на директора на ЧБТР Дмитри Панкин с министъра на финансите Владислав Горанов. Нямаше и официално съобщение, че Московски е бил единодушно утвърден за вицепрезидент на банката в Солун на 23 ноември. За това се разбра едва когато се наложи парламентът да го освободи като депутат,  за да може да поеме банкерския пост.

 

НА СВЕТЛО

Комисията за противодействие на корупцията и прокуратурата вече започнаха проверка на имуществото, доходите и обвързаностите на финансовия  министър и възможните конфликти на интереси. Би трябвало те да изяснят и има ли нещо общо семейство Горанови с вилата на семейство Сариеви, съседна на вилата, купена от Нина Ставрева.