Медия без
политическа реклама

"Джи Пи Груп" реши да се оттегли от още един ремонт за 40 млн. лева

Пътната агенция онемя, след като Борисов й нареди да отстрани от обществените поръчки разследваната компания

Илияна Кирилова
Ремонтът на възловата столична улица "Граф Игнатиев" тече под знака на закъснения и скандали.

След като в края на миналата седмица "Джи Пи Груп" се отказа от изграждането на тунела "Железница", вчера стана ясно, че фирмата се оттегля от втора голяма поръчка, финансирана с евросредства  и държавни пари. Става въпрос за ремонта на трасето на трамвай №5 за близо 40 млн. лева без ДДС.  Облаците над  една от най-мощните в момента строителни компании у нас се сгъстиха в последните седмици заради разследване на сайта "Биволъ". Разкритията за нередности в бизнеса на "Джи Пи Груп", подозрения за корупция и данни за унищожаване на документи доведоха до намесата на прокуратурата и до сезиране на ОЛАФ - европейската служба за борба с финансовите измами. Междувременно избухна скандал и заради дефекти и закъснения в ремонта на ключовата столична улица "Граф Игнатиев", поверен отново на "Джи Пи Груп", а прокуратурата блокира пари на компанията.

Този развой ядоса премиера Борисов, който внезапно нареди пътната агенция още днес да намери начин "Джи Пи Груп да се извади от проектите с европейско и държавно финансиране".  За да го улесни, "Джи Пи Груп" обяви, че сама се отказва от изграждането на тунела "Железница" на магистрала "Струма", който ще е най-дългият в България. Компанията бе обявена за победител в поръчката, но поради обжалване договор не е сключен. Засега пътната агенция мълчи и няма данни дали е открила механизъм да не допуска "Джи Пи Груп" до обществени поръчки, както премиерът й нареди. 

В понеделник обаче Фандъкова съобщи, че процедурата за трасето на трамвай №5 си продължава и че след като "Джи Пи Груп"  се отказва, за подписване на договор ще бъде поканен участникът, класиран на второ място. Но малко след това кметицата неочаквано се поправи и заяви, че обществената поръчка се анулира и ще има нова.  Това се случи часове след като медиите разкриха, че всъщност и вторият кандидат е свързан с "Джи Пи Груп". Става дума за обединението "София инфраструктура 2018", в което наред с  испанската "Марко Обра публика" участва  "Интегрирани строителни системи". Собственик на "Интегрирани строителни системи" е Владимир Пилчев, който е съдружник в "Агрохолд инвест" с Владимир Житенски , акционер в "Джи Пи холд". "Агрохолд инвест" и "Джи Пи Груп" споделят един адрес на бул. "Черни връх".

Сегашните събития буквално повтарят сюжета от 2016 г., когато заваляха обвинения, че фирми, свързвани с  бизнесмените Валентин Златев и Делян Пеевски, са обявени за победители в скандално скъпи поръчки за изграждане на участъци от магистрала "Хемус". И тогава премиерът Борисов се показа ядосан и обиден и нареди да се прекратят процедурите заради "витаещи в обществото съмнения". В разрез с всякакви закони и правила търговете наистина бяха анулирани. След няколко месеца обаче процедурите се повториха и договорите бяха сключени при още по-високи цени.

"Джи Пи Груп" е сред компаниите, които в последните години печелят поръчки за стотици милиони в София и по пътищата в страната. И двете й оттегляния от последните дни са от неприключили процедури. В понеделник Фандъкова заяви, че фирмата ще си довърши злополучния ремонт на ул. "Граф Игнатиев" за 20 млн. лева. Вероятно това се отнася и за всички други обекти, които вече са възложени и се изпълняват от внезапно изпадналия в немилост строител.

От камарата на строителите вчера не дадоха коментар за случая с "Джи Пи Груп". От самата компания не отговориха на позвъняванията на "Сега". 

 

КОНТРА

“Редно е ОЛАФ да дойде и да провери какво се случва с „Джи Пи Груп“, но да раздаваш присъди през медиите има тежки последици“, коментира председателят на парламентарната Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Кристиан Вигенин пред БНР.  Той настоя премиерът Борисов да се въздържа от команди за "спиране" на обществени поръчки без законови основания. “Това е едно неразбиране на съдържанието на думата “върховенство на закона“. Другият проблем е, че подобни нареждания пред медиите започват да се изпълняват, а би трябвало да имаме стабилни институции, които да кажат, че това не е възможно по този начин. Трябва да има ясно разграничение на властите. Нека се фокусираме върху създаването на работещи институции, а не да заместваме тях с висшата политическа воля от “Дондуков“, коментира още депутатът от БСП.