Медия без
политическа реклама

Фондовете ще гарантират минимална втора пенсия

Натрупаното в личните партиди ще може да се изплаща пожизнено, разсрочено или еднократно според размера на сумата

10 Авг. 2018ЯНА НИКОЛОВА
Илияна Кирилова
Социалните партньори и пенсионноосигурителните дружества са постигнали съгласие по повечето параметри на фазата на изплащане на пенсиите от втория стълб.

Универсалните пенсионни фондове ще гарантират минимален размер на втората пенсия. Изплащането ще става пожизнено или разсрочено, като изборът ще е ограничен според натрупаното в партидата. Наследяване ще е възможно в повечето случаи. Еднократно теглене ще е позволено само при най-ниските суми.

Първите пенсионери с две пенсии обаче няма да имат кой знае какъв избор - за тях личната партида няма да стигне за пожизнена пенсия. Това стана ясно вчера при представянето на промените в Кодекса за социално осигуряване, които ще регламентират фазата на изплащане от втория стълб на пенсионната система. Експерти и социални партньори са постигнали съгласие по почти всички въпроси, които ще бъдат уредени в 33 параграфа с изменения и допълнения на кодекса, обяви социалният министър Бисер Петков.

Пожизнена пенсия ще се изплаща само ако месечният размер би надхвърлил 20% от минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст, плащана от НОИ (за тези изчисления се ползват таблици за смъртност и технически лихвени проценти). Човек може да избере да получава пенсия до смъртта си, но в такъв случай тя няма да се наследява. За да има право на наследяване, трябва да се избере гарантиран период на изплащане - 5, 10 или 15 г. През този период фондът ще е длъжен да плаща пенсията, включително и на наследниците, ако пенсионерът почине, обясни Петков. Пожизнената пенсия може да се изплаща и в комбиниран вариант - разсрочено плащане за определен период, което след това да премине в пожизнена пенсия, стига наличното в партидата да позволява това.

Пенсионноосигурителните дружества ще гарантират минимален размер на допълнителната пожизнена пенсия за старост, който ще се изчислява на база брутния размер на преведените от НАП осигуровки, удържани на лицето. Така независимо от доходността човек ще има гаранция, че ще си получи обратно всичко, което му е удържано за втора пенсия, "до стотинка", увериха и дружествата, и министърът. При избора на пожизнена пенсия личната партида ще се закрива и парите от нея ще се вливат във фонд, който няма да бъде част от нетните активи на универсалния фонд и ще бъде задължително в левове.

Когато в партидата няма достатъчно средства да се гарантира месечно плащане над 20% от минималната пенсия, парите ще се изплащат разсрочено, като в този вариант отново ще могат да се наследяват. Срокът ще се избира от лицето, но така, че месечното плащане да е между 20 и 100% от минималната пенсия, т.е. приблизително 40-200 лв. по сегашния й размер. Еднократно ще може да се тегли сума, когато е до три минимални пенсии. При достатъчно средства в партидата човек ще може да излезе в пенсия до 1 година, преди да навърши необходимите условия. По сегашния закон този срок беше 5 години.

Първите българи с две пенсии ще бъдат жените, които ще придобият право на пенсия през есента на 2021 г. При мъжете вторият стълб ще влезе в действие от 2024 г. За тези първи пенсионери парите в партидите няма да стигнат за пожизнена пенсия, ако са се осигурявали до размера на средния осигурителен доход за страната, призна социалният министър Бисер Петков. Това личи и от примера, даден от него за илюстриране на модела. Ако жена, осигурявала се върху среден осигурителен доход, навърши условия за пенсиониране през 2021 г. и се е осигурявала без прекъсване от 2002 г., то брутните постъпления от осигурителни вноски ще са 6632.03 лв. Това означава гарантиран месечен размер на пожизнената пенсия от 36.84 лв. Реално обаче жената има в партидата си 7874.42 лв. и месечният размер на първата й пенсия трябва да бъде 43.75 лв. Това е под 20% от прогнозния размер на минималната пенсия за 2021 г. (47.52 лв.), следователно жената не може да получава пожизнена пенсия. Може да избере разсрочено плащане за 10 г. с месечна сума 76.93 лв. Ако обаче отложи пенсионирането си с три години - до 2024 г., нещата се подобряват. Тогава вече брутните постъпления от вноски ще са 8733.21 лв., т.е. гарантираният минимум е 48.52 лв. В индивидуалната партида вече ще има 10 810.92 лв., а това позволява 60.06 лв. месечна сума, което е над 20% от прогнозния размер на минималната пенсия (52.68 лв.), следователно жената може да избере пожизнена пенсия.