Медия без
политическа реклама

Имотният скандал премина в остра политическа фаза

Бойко Борисов се опита да направи Голям шлем в един ден, за да тушира негативните ефекти за управлението на ГЕРБ

05 Апр. 2019
Гражданско движение БОЕЦ проведе протест пред Министерския съвет с искане за оставката на Пламен Георгиев.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Гражданско движение БОЕЦ проведе протест пред Министерския съвет с искане за оставката на Пламен Георгиев.

Скандалът с евтини апартаменти за хора от властта продължава да се разраства и заплашва да предизвика нови, тежки трусове в политиката и в държавната власт. Заради силния обществен отзвук различните политически сили опитват да извлекат максимални дивиденти, като вадят нови и нови случаи. Премиерът Борисов опита да направи Голям шлем, за да тушира негативните ефекти за управлението на ГЕРБ. Президентът Радев също се намеси и предупреди, че има сериозен проблем с държавността.

Премиерът прати в отпуска или направо в оставка шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев, шефа на Националното следствие Борислав Сарафов и председателя на ВКС Лозан Панов. В пълен синхрон по същото време главният прокурор Цацаров нареди проверки срещу тримата. Пак тогава Борисов номинира за министър на правосъдието Данаил Кирилов. Той ще замени Цецка Цачева, която "падна жертва" в началната фаза на имотния скандал. В ранния следобед Борисов нареди и да спре строежът на скандалния небостъргач "Златен век".

Но апартаментната буря продължи да завихря нови имена. Валери Симеонов, съпредседател на „Обединени патриоти“, замеси в скандала туристическия министър Николина Ангелкова. „По-добре премиерът Борисов да си огледа внимателно министрите, че и там има такива с имоти“, каза Симеонов. И даже публично обяви конкретен адрес в София. Симеонов не обяви собственика, но бързо стана ясно, че става дума за апартамент на Ангелкова, с която Симеонов отдавна има търкания заради претенциите си към нейния ресор. 

Пращането на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев в отпуск бе аплодирано като морален и достоен акт от Данаил Кирилов и Спас Гърневски. В края на миналата седмица водещи депутати от ГЕРБ не видяха никакъв проблем в странните имоти на Георгиев и заявиха, че няма нужда парламентът, който го назначи, да се занимава с него сега.

 „Като един млад и нов държавник той постъпи изключително достойно и показа, че в България има политици, които ще следват високия морален стандарт, който ГЕРБ зададе в политиката. Летвата е вдигната толкова високо, че всички оттук-нататък ще трябва да се съобразяват с тази летва на моралната отговорност! Така се прави в нова България“, възторгна се Спас Гърневски.

Депутатът от ГЕРБ Тома Биков разви конспиративна теория за аферите, обхванали партията му, в центъра на която постави лидера на БСП Корнелия Нинова. „Има отечествен фронт срещу управляващото мнозинство, в който участват най-различни субекти. Но ние вярваме, че българските граждани няма да позволят страната да потъне в хаос, каквото искат г-жа Нинова и нейните приятели, защото те са потърпевши от реда, който ние се опитваме да създаваме! Хаосът ще пусне на свобода доста хора, които в момента не са на свобода! Това е голямата цел. Не е нито апартаменти, нито морал, а търговия с политическа позиция в полза на полукриминални и криминални елементи!“, обяви Биков.

В своя изгода заигра и лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който излезе с инициатива на голям коалиционен съвет да се допълни управленската програма. "За да се пресекат битовизмите, които се превръщат в основна тема, трябва да наблегнем на големите неща: развитие на икономиката, доходи", изтъкна Сидеров. И между другото лансира своя депутат Явор Нотев за наследник на Данаил Кирилов начело на правната комисия на парламента. Самият Нотев, който е зам.-председател на Народното събрание от квотата на патриотите, се изказа пределно предпазливо за Георгиев и заяви, че засега освобождаването от поста му не е поставяно като точка в дневния ред на парламента.

Малко по-смели бяха от ВМРО. „Ако има преки доказателства за нарушения на закона от страна на Пламен Георгиев, Народното събрание няма да пропусне възможността да го отстрани от КПКОНПИ“, обеща зам.-председателят на партията Юлиан Ангелов. От ДПС запазиха мълчание. Пламен Георгиев бе избран миналата година и с техните гласове. 

Подчертано политическа позиция зае президентът Радев. Той обяви, че е „свалил доверието си“ от шефа на антикорупционната комисия. Затова и не го е поканил на предстоящото на 8 април заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, посветено на корупцията по върховете на властта. „Смятам, че така е редно - докато не се установи с пълноценно разследване истината, той да бъде най-малкото встрани“, смята Радев. И допълни: „Имаме сериозен проблем на доверието в държавността и с оставките партиите казват, че проблемът е приключен. Той може да е приключен за партиите, но не трябва да бъде приключен за държавата“.

От „Позитано“ 20 предприеха радикални действия - обявиха, че внасят в парламента подписка за отстраняването на Пламен Георгиев и на заместника му Антон Славчев от постовете им. „Премиерът Борисов спаси от отговорност Пламен Георгиев, като му остави вратичка за измъкване, казвайки му или да си подаде оставката, или да излезе в дълъг отпуск. Това е начин да се замете случаят и той да се върне на бял кон някой ден." Но социалистите няма да прекратят бойкота си и да се върнат в парламента. А това обезсмисля акцията им с подписката. Въпреки това Тома Биков попита публично дали Нинова е дала 30 милиона лева на Михаил Миков, за да стане тя лидер на БСП. Биков бил сигурен в тази информация.

АБСУРД

Още като обяви, че предлага Данаил Кирилов за правосъден министър, премиерът Бойко Борисов определи и първата му задача - да запази общинските съветници в обхвата на антикорупционния закон. Абсурдът е, че самият Кирилов, съвместно с ДПС, предложи изваждането на общинарите от закона, което щеше да направи невъзможно те да бъдат проверявани за имущество и конфликт на интереси. Номинацията на премиера срещна разнопосочни реакции. От парламентарното мнозинство го подкрепиха, а Валери Симеонов даже съжали, че няма да се намери депутат, който да замести Кирилов в правната комисия. „Всеки негов законопроект създаваше проблеми. Дано в министерството не е така“, усъмни се в качествата на министерския кандидат Рамадан Аталай от ДПС. От БСП обявиха, че Кирилов има „почти нечовешка целеустременост да изпълнява всяка прищявка на своите политически опекуни“. „Аз не мога да се сетя за законодателен скандал в последните две години, в който Данаил Кирилов да не е лично замесен“, каза соцдепутатът Крум Зарков.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата