Медия без
политическа реклама

Кабинетът залага спирачки пред ръста на новите пенсии от 2019 г.

Социалният министър няма да увеличава административно минималните осигурителни прагове

16 Окт. 2018ЯНА НИКОЛОВА
Илияна Кирилова
Бисер Петков

Кабинетът не само не мисли как да осъвремени старите пенсии, но слага спирачки пред ръста на новите, за да не се задълбочава неравенството между стари и нови пенсионери. Наред с тавана, който остава да важи безсрочно за всички пенсии, независимо кога са отпуснати, в бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г. са заложени и други рестриктивни промени във формулата за изчисляване на пенсиите. Всичко това става на фона на рязко увеличение на максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лв. и вдигане на минималните осигуровки за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите.

Проектът на бюджета вчера бе одобрен в надзорния съвет на НОИ - първа стъпка по пътя му към парламента. Както вече стана известно, с него ще се отмени отпадането на тавана за пенсиите, отпуснати след 31 декември 2018 г., което бе записано в Кодекса за социално осигуряване. Занапред всички пенсии ще бъдат ограничени от таван. Най-ощетени ще бъдат хората, които са се осигурявали върху големи доходи и изпълнят условията за пенсиониране между 1 януари и 1 юли 2019 г. Вместо да получат реалния размер на заслужената пенсия, както се очакваше, за тях ще има таван от 910 лв. От 1 юли размерът му ще се повиши на 1200 лв. (40% от максималния осигурителен доход). Занапред актуализация на тавана също ще може да се прави само от 1 юли на съответната календарна година, въпреки че необходимото за това увеличение на максималния осигурителен доход винаги се въвежда от началото на годината.

Втората ключова промяна за новите пенсии засяга тежестта на всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула. Сега в кодекса бе записано, че всяка година тежестта се увеличава до достигане на 1.5. В момента коефициентът е 1.169. Зад тези трудно разгадаеми числа стоеше перспектива да се постигне до 40% ръст на новите пенсии в следващите години. Министерството на финансите обаче стопира и този механизъм на увеличение. С бюджета на ДОО за 2019 г. коефициентът за 1 година стаж се застопорява на 1.2 за неопределено време.

В сила влиза и една промяна във формулата за изчисление на пенсиите, заложена отпреди - окончателно отпадат трите години осигурителен доход отпреди 1997 г. Занапред пенсията ще се изчислява само върху осигурителния доход от 2000 г. нататък. Според изчисленията това не би трябвало да ощети хората, увери вчера Ася Гонева, цитирана от БНР.

Стопирането на нарастването на тежестта на стажа в пенсионната формула се прави, за да не се задълбочава разликата между старите и новите пенсии, призна преди заседанието на надзорния съвет Бисер Петков. От думите му се разбра, че предложението е на Министерството на финансите. За поредна година министърът неопределено обяви, че трябва да се търсят възможности за нарастване на старите пенсии, за да се преодолеят тези дисбаланси. На дебат по въпроса в парламентарната социална комисия преди месец обаче управляващите категорично отхвърлиха такава възможност - преизчисляване на старите пенсии с по-съвременен осигурителен доход би струвало 1.44 млрд. лв.

С тези промени кабинетът предприема сериозно отстъпление от заложените параметри на пенсионната реформа въпреки изявленията при встъпването му в длъжност, че ще продължи да я следва. Очаквано синдикатите одобриха бюджета, а работодателите - не. "С промените, специално за максималния осигурителен доход, отказът от дебат по темата отпадане на тавана за пенсиите, а също така и по отношение на отказа от реформи в обезщетенията за временна нетрудоспособност - всичко това ни дава основание да не подкрепим бюджета," коментира Димитър Бранков от Българската стопанска камара, цитиран от БНР. Все пак за бизнеса има и една добра новина - социалният министър Бисер Петков обяви, че няма да се възползва от правото си да налага административен ръст на минималните осигурителни прагове, които и тази година не бяха договорени между работодатели и синдикати. Тези, които са на минималната заплата обаче, догодина ще се увеличат с нея - очаква се тя да стане 560 лв.

 

От архива

"От началото на 2017 г. започна увеличението на коефициента за стаж, което трябва да продължи, докато достигне 1.5 на сто. Новите пенсии ще растат, защото този коефициент ще бъде по-висок. След 10 г. една пенсия, отпусната през 2027 г., спрямо тази, отпусната през 2016 г., само заради увеличаването на тежестта на една година стаж ще е с 36% по-висока. Няма в текущото законодателство отговор на въпроса как да се увеличават старите пенсии. Това е проблемът."

Бисер Петков в интервю за в. "Сега" от 20 март 2017 г., когато беше управител на НОИ