Грозните гледки по столичната ул. "Граф Игнатиев", които шокират столичани, се оказаха не лоша изработка, а заложени от проектанта на новата му визия. Вчера възмущението от ремонта се прехвърли на нова отсечка от него - площада около църквата "Св. Седмочисленици", покрит с плочи в преливащи се цветове, които единодушно бяха окачествени като достойни само за евтина баня. Нестихващото възмущение най-сетне убеди ръководителя на проекта арх. Иво Пантелеев от архитектурно бюро "А.Д.А." и ресорния зам.-кмет Евгени Крусев да застанат пред обществеността.
"Защото така е много хубаво и много ми харесва. Аз съм проектант - имам това право". Така отговаря арх. Пантелеев на въпрос защо е избрал точно тези плочи за площада при църквата, съобщава "Дневник". Арх. Пантелеев смята, че в качеството си на автор на проекта има право да реализира своите намерения, а не да иска разрешения. От думите му се подразбира, че гражданите не са достатъчно квалифицирани да разберат и оценят замисъла му, макар че наред с хейтърите архитектът чува и добри думи, само че "на ушенце". "Аз лично съм квалифициран в продължение на много години в тази материя и се чувствам много комфортно стъпил на този площад. Убеден съм, че той ще стане такъв, какъвто сме го замислили, т.е. изключително добър", коментира той. Пантелеев е убеден също така, че когато проектът бъде завършен и се измие настилката, всички ще си кажат "Страхотно е!".
За шарките, които скандализират софиянци, архитектът обяснява, че не ги измисляме ние, а ги има по света. "Те водят до стопляне на сивата повърхност с цвят, който е присъщ на един от паметниците на площада - църквата "Св. Седмочисленици". Има насищане около църквата и това прави връзката между вертикала и ниския план", обясни той. За хората, които не харесват плочите, има още една лоша новина - подобни ще са и в градинката "Кристал", защото двете пространства били със сходен характер и "трябва да си говорят". Пантелеев разсея и съмненията, че материалите са подменени с по-евтини впоследствие. "Не е възможно проектът да се изменя в движение. Първата причина е, че аз не го искам, защото моето име е на всяка залепена плочка. Втората причина е, че този проект се финансира от Европейската комисия по оперативната програма "Региони в растеж", така че промени са невъзможни", твърди той. Плочите не просто не са лоши, а се поставят по система, която за момента е използвана само в Несебър - редени са на суха фуга и всяка може да бъде извадена. Технологията се прилагала, за да има лесна заменяемост. Все пак проектантът призна, че когато работят 200 човека, "не всичко става с идеалната геометрия и идеалното разположение". Той обаче увери, че е всеки ден на място и всичко се коригира.
Разяснения за пръв път даде и зам.-кметът Евгени Крусев. Той заяви, че при обновяването на градинката са използвани бетонови павета, но не китайски, а македонски. Паветата притежавали "съответната износоустойчивост и качества против хлъзгане при мокро време”. „Предстои да се изпълнят още редица строителни дейности, след които вече ще може да кажем, че даден участък е завършен или не. Тогава би могло да се дават крайни оценки за това какво е качеството. В голямата си част успяхме да се справим навреме. Навсякъде, където има нередности, строителят има ангажимент да си ги оправи и съответно ние няма да платим една стотинка за нещо, което не е направено както трябва", каза Крусев, повтаряйки почти дословно думите на всички от "Московска" 33, които за три дни се изредиха да обясняват как столичани трябва да са толерантни и да изчакат реконструкцията да приключи, преди да си вадят заключения. Искането на оставката му той коментира, че не е притеснен, тъй като това е право на всеки.
ЗОВ
"Моля за повече толерантност и търпимост, много е труден проектът, много е трудна логистиката. Той е в самия център на София, който се потребява от хиляди души на ден. Ако има малко повече търпимост, условията ще бъдат по-лесни за работа и в тази връзка има по-големи шансове проектът да бъде такъв, какъвто сме го замислили. Така че моля за повече толерантност и търпение, което не е много типично за съвременното българско общество. Скъпи съграждани, скъпи сънародници, дайте ни възможност да направим нещо добро. Не го убивайте в зародиш. Когато завършим проекта, се надявам, че ще чуем и добри гласове", призовава арх. Иво Пантелеев.