Медия без
политическа реклама

Политически бежанец, преследван от Турция, е задържан във Варна

Социалният работник е получил убежище в Германия. Съдът го пусна под домашен арест

06 Септ. 2018ИВАН ПЕТРОВ
БГНЕС
Политиката на Борисов е да не разваля хатъра на Ердоган.

Българските власти са задържали 44-годишен германски държавен служител с двойно гражданство - германско и турско, и вероятно ще го предадат на режима на Реджеп Ердоган, съобщиха "Зюддойче цайтунг" и още куп германски медии. 

44-годишният Мехмет Явуз е бил арестуван през уикенда, след като кацнал с жена си във Варна, където имали резервация за почивка. Оказало се, че е издирван от Интерпол по искане на Турция заради неизтърпяна присъда за членство в терористична организация. В младежките си години мъжът симпатизирал на ПКК. През 1999 г. бил осъден задочно на 12.5 г. затвор. През 2001 г. избягал в Германия, където получил политическо убежище и германски паспорт. Там работил за благотворителната организация "Каритас" в Бон и се грижел за малолетни бежанци.

Това е поредният случай, в който Турция иска от България врагове на режима. Досега българските власти безропотно й ги предаваха в нарушение на закона и на влезли в сила съдебни решения. Най-скандален беше случаят с Абдуллах Бююк, който беше отвлечен на улицата и върнат в родината си, въпреки че съдът се произнесе в негова полза и предупреди, че може да бъде подложен на изтезания в Турция. Потресаващ беше и случаят с няколко бегълци, които при залавянето им у нас поискаха политическо убежище, а вместо това бяха закарани на границата и предадени на преследвачите си, без да им се даде възможност дори да обжалват експулсирането си.

Съпругата на арестувания Явуз разказва, че не са знаели за заповедта за арест, а и при многократни пътувания из страни от ЕС не са срещали проблем. "Турските власти искат мъжът да бъде отведен при тях, като България вероятно ще изпълни желанието им", пише "Зюддойче цайтунг".

Посолството на Германия е влязло в контакт със задържания, съобщи "Фокус". В сряда той беше изправен пред Варненския окръжен съд, който трябваше да реши дали да го задържи. 

Пред съда Явуз обяснил, че като студент в Турция е бил задържан от полицията заради политическите си възгледи, затова по-късно заминал за Германия. Турската страна искала да бъде екстрадиран, но германските власти отказали. Според адвоката му става дума за политическо гонение. "Човек, който се укрива, не ходи на почивки", каза юристът, цитиран от "Фокус". Според него никъде в документите не е посочено за какво престъпление се издирва Явуз и за какво е присъдата.

Адвокатът обясни, че конвенцията за човешките права дава възможност за освобождаване на Явуз, и обяви, че има готовност да наеме квартира до пристигане на още документи от посолствата на Турция и Германия. Според защитата изложеното в представените от Турция документи касае членство в организацията "Турски наказателен фронт", а това не е престъпление според българското законодателство. 

Варненският окръжен съд пусна задържания под домашен арест, който трябва да изтърпи 40 дни в хотела, който е резервирал за почивката си. Решението подлежи на обжалване пред апелативния съд. 

Ключови думи:

Реджеп Ердоган, явуз

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?