Медия без
политическа реклама

Преките чужди инвестиции се свиха трикратно за година

С най-голям дял отново са заеми към дъщерни компании у нас, които ще трябва да се връщат

22 Окт. 2018
Pixabay

Преките чуждестранни инвестиции в България са намалели трикратно през първите осем месеца на тази година в сравнение със същия период на предишната. Това сочат предварителните данни на БНБ, оповестени в края на миналата седмица. Общият им размер е 230.5 милиона евро, или със 71.6% под нивото до края на август 2017 г., когато са били 812 милиона евро. Спадът е с 581.5 милиона евро.
 

Статистиката на централната ни банка е в рязък контраст с изказванията на български управляващи, които непрекъснато се хвалят с ниските данъци, стратегическото положение на страната ни и с възможностите за привличане на чужди капитали. Данните сочат точно обратното - инвестициите в дялов капитал, които се смятат за най-устойчиви и за показател за дългосрочен интерес, са отрицателни - минус 27.1 милиона евро. През миналата година те са били на плюс - 174.4 милиона евро. Разликата от 201.5 милиона евро на практика означава, че вече влезли у нас предприемачи разпродават активите си. Тази тенденция би могла да се засили в идните месеци, особено ако се реализират намеренията на големи компании да се разделят с бизнеса си у нас. Отрицателна е и реинвестираната печалба - минус 18 милиона евро, което показва, че чуждите собственици или изтеглят печалбата си навън, или отчитат загуба.

Данните на централната банка в следващите месеци вероятно ще бъдат коригирани нагоре, тъй като статистиката се ревизира всеки месец, а окончателните резултати идват с голямо закъснение. Въпреки това обаче тенденцията за намаляване на преките чуждестранни инвестиции в последните години остава трайна.

С най-голям дял в чуждите инвестиции в първите осем месеца на тази година са така наречените дългови инструменти. Те са в размер на 275.6 милиона евро, докато за същия период на миналата година са били 671.2 милиона евро. Реално това са заеми, които компаниите майки отпускат на дъщерните си дружества у нас и които след това ще трябва да се връщат.

Продължава да е устойчива и тенденцията най-много преки инвестиции у нас да идват от Холандия. Смята се обаче, че реално това са пари, които идват от други страни или дори от български компании, които използват либералния данъчен режим в тази страна. Рязко нарастване има при инвестициите от Русия, следвана от Германия и Белгия. За сметка на това драстичен спад има при инвестициите от страни като Ирландия и Италия.

Намаляват и вложенията отвън в недвижими имоти. Те са едва 4.6 милиона евро при 13.3 милиона евро година по-рано. Преобладаващи са инвестициите в имоти от Русия - повече от половината, или 2.5 милиона евро, следвани от Украйна (0.7 милиона евро) и Германия (0.4 милиона евро).

За сметка на това вложенията на български предприемачи в чужбина продължават да се увеличават и до края на август са 287 млн. евро при 219.2 милиона евро за първите осем месеца на миналата година. Само през август те се повишават с 8.1 млн. евро, докато преди година увеличението беше с 51.9 млн. евро.  Основна част от тях също е в дългови инструменти, но реално отливът на капитали от страната надхвърля притока на преки инвестиции отвън.

Последвайте ни и в google news бутон