Скандалът с евтините апартаменти на висши политици и държавни чиновници, който предизвика лавина от оставки, накара управляващите да започнат да умуват как да запушат известните от години пробойни в законодателството. Изповядването на сделки на занижени цени в момента е безпроблемно и на практика ненаказуемо. От Националната агенция за приходите (НАП) вчера заявиха, че трябва да има нов регламент за изповядване на сделките, а премиерът Бойко Борисов каза, че е наредил на финансовия министър Владислав Горанов да проучи австрийския и немския модел.
Практиката да се декларират имотни сделки на смешно ниски цени се оказа толкова широкомащабна, че Борисов дори се ожали, че трудно намира заместници на отстранените от властта висши държавни чиновници. Поканените да ги сменят се опасявали, че те и техни роднини могат да се окажат оплетени в съмнителни имотни сделки.
Засега като проблем се очертава данъчната оценка, на която масово се изповядват покупко-продажби на жилища и която е значително по-ниска от пазарната стойност на имота. Квадратен метър от луксозните апартаменти на Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и двама зам.-министри се оказаха на цени, значително по-ниски от средните за пазара в съответния столичен квартал. Защитници на героите от "Апартаментгейт" като депутата от ГЕРБ Тома Биков обаче оправдаха провинилите се с аргумента, че изповядването на сделки на данъчна оценка може и да е неетично, но не е престъпление, нито доказателство за корупция по високите етажи на властта.
"Възложил съм на Влади Горанов да проучи и австрийския, и немския модел. Сега, ако имахме ясен отговор с така наречените данъчни и пазарни оценки, нямаше да го има въпросът", коментира от Брюксел премиерът Бойко Борисов. "Кога е въведена тази така наречена данъчна оценка? И какво значи данъчна оценка, и какво значи пазарна? Пазарът е, когато ние с вас спорим, аз съм продавачът, вие сте купувач на този телефон. За вас той може да струва 5 хил. лв., за мен може да струва 50 лв. И виждате тука вече играта - харесах си апартамента на картинка, харесах си апартамента на изкоп, харесах си го по интернет, отстъпеното право на строеж, инвестиране на зелено... И след това, като започнат да се сумират цените и парите, и излизат съвсем различни сметки. И тука това би могло да бъде един действителен политически дебат трябва ли да има изобщо данъчни оценки? Или ако са на пазарни цени, кой ще определя каква е пазарната цена", разсъждава Борисов.
От НАП също смятат, че се налагат законови промени. "В момента законодателната рамка е относително либерална и позволява прехвърлянето на собственост да става на по-ниска от действителната цена. Това трябва да бъде преразгледано, защото е допустим от закона, но неособено приемлив начин за спестяване и на общински данъци, и на данъците, които НАП събира. Налага се нова регулация", коментира пред БНТ Росен Бъчваров, говорител на НАП. Пред в. "Сега" той поясни, че ще се направи анализ както на данъчните закони, така и на процесуалните, за да се прецени къде се налагат промени.
От НАП засега не дават конкретна информация кои от замесените в "Апартаментгейт" политици и висши държавни служители вече проверяват. Вчера бе проведената среща между НАП и прокуратурата, след която се очакваха да бъдат обявени имената на всички ревизирани публични фигури, но това не се случи.
ПО ЗАКОН
Данъчната оценка на имуществото е въведена в Закона за местните данъци и такси и би трябвало да се прилага единствено за целите на данъчното облагане. Идеята е данъкът за придобиване, както и годишните плащания за данък сгради и такса смет да не могат да бъдат начислени върху сума, която е по-ниска от данъчната оценка. Иначе в закона за местните данъци и такси изрично е посочено, че при покупко-продажба на жилище данъкът се определя от общинските съвети в размер от 0.1 до 3 на сто върху уговорената цена, а в случай че тя е по-ниска от данъчната оценка - по последната.
---------------------------
Депутат от БСП е поредният проверяван заради жилище
Върховната касационна прокуратура възложи на КПКОНПИ и НАП проверка по публикации в медиите за произхода на средства за придобиване на недвижими имоти на значителна стойност от народния представител Крум Зарков от БСП. „24 часа“ публикува: “Зарков купил жилище на пъпа на София за 1107 евро квадрата, платил и дворно място“. Ще бъдат проверени имотите на Зарков, дали са декларирани, на каква цена са придобити и дали съответстват на доходите му. В текста не се акцентира толкова на цената на имота, а на факта как Зарков е успял да плати 90 000 евро за първоначалната вноска. Другият разследван от БСП е депутатът Валери Жаблянов заради луксозната си вила.