Медия без
политическа реклама

Прокуратурата се зае с поредната фамилия на прехода

Николай и Евгения Баневи са арестувани в Ница с европейска заповед за арест

27 Окт. 2018
БГНЕС

Поредицата от разследвания срещу известни фамилии, свързани с прехода, продължава. В петък сутринта в имението им в Ница бяха арестувани Николай и Евгения Баневи, съобщи зам.-главният прокурор Иван Гешев. Баневи са задържани с европейска заповед за арест, френската полиция претърсва имението. Аналогични претърсвания се извършват и в имотите им в България.  Според Гешев разследването срещу двамата е започнало преди 2 месеца. Арестът е част от операцията на специализираната прокуратура във връзка с дейността и източването на девненския завод "Полимери". Заводът беше приватизиран от Банев през 1998 г. и беше затворен през 2010 г. Банев е бивш комсомолски функционер, забогатял покрай масовата приватизация и фонда "АКБ Форес".
Според съобщението на спецпрокуратурата се извършват следствени действия в София и страната, "претърсвания и изземвания, обиски на лица и разпити на свидетели в рамките на образувано досъдебно производство за извършени престъпления по чл. 321,ал.6, чл. 255, 253, 212 и 203 от Наказателния кодекс". Става дума за длъжностно присвояване, обсебване на собственост чрез документи с невярно съдържание, пране на пари, данъчни престъпления. Наказанието за тези престъпления е лишаване от свобода до шест години за организирана престъпна група.

"Полимери" Демвя е в несъстоятелност от 2013 г., а не работеше от 2010 г.  "1800 семейства останаха без работа. В момента Баневи са работодатели на 0 семейства", заяви прокурор Гешев. 

На въпрос каква продължителност ще обхване разследването и ще бъде ли разследван бизнесът на Баневи в периода на управлението на Сергей Станишев, Гешев заяви, че „тези въпроси ще получат отговор в близките дни на подробен брифинг“. Гешев благодари за съдействието на френските власти.
След затварянето на "Полимери" на територията му останаха цистерни с токсични вещества, които заплашваха Девня и Варна. Преди година премиерът Борисов призова прокуратурата казусът да се разследва. "Убеден съм, че тези, които са причинили този пладнешки грабеж в завода "Полимери", ще си получат заслуженото. [...] Това предприятие е било уникално по своята същност на Балканите и всичко това е разграбено и унищожено, а пък собствениците имат "Мерцедес" и "Майбах" и ни дават оценка, което ме принуди да дойда и да покажа на хората вследствие на тази разбойническа приватизация колко милиарди е загубила държавата, но и продължаваме да плащаме. Мисля, че във Варна, в Провадия или в Девня за доста по-стойностни неща биха могли да се похарчат 15 млн.", каза през август 2017 г. Борисов, визирайки нужната сума, за да се обезопаси районът. „Тук е купена инсталация, която всичко това да утилизира и те с цялото си нахалство я продават в Румъния. Взимат и от нея парите. Убеден съм, че главният прокурор ще направи така, че от срещу неизвестен извършител, каквото е в момента ограбването на цял завод, гордост на Балканите, да има известен. Избягвам да давам публична оценка на хората. От наша страна каквото е необходимо правим. Хората могат да спят спокойно и по-най-бързия начин ще ги избавим от това зло. Не е честно да събираме толкова пари, за да ги вкараме в инфраструктура, пенсии, заплати и така непрекъснато да ги харчим, за да доизчистим стари бакии“, коментира премиерът. Според него новият собственик на завода в Девня е дошъл, за да го нареже“ и да го приключи“. „Това е историята на българския преход, защото сега е модерно да говорим много. Надявам се, че с влизането на антикорупционния закон и създаването на този орган, той ще се занимае не само с това, което е в момента, а и с подобни минали сделки, защото те носят много по-големи щети от всичко останало“, заяви тогава  Борисов.

Баневи опитаха и политическа кариера без успех, той се кандидатира за президент, а тя за независим евродепутат.

Банев приватизира и курорта "Русалка" и няколко къмпинга чрез "Хелио тур-С". Първият - в недобро състояние, все още е владение на арестуваното семейство, докато къмпингите "Градина", "Каваците", "Златна рибка", вече са в чужди ръце. За кратко Банев собственик на футболен отбор "Берое", който впоследствие бе одържавен и даден на издръжка на ТЕЦ "Марица-изток 2".

 Банев в миналото има и съвместна фирма с друг бизнесмен със скорошни проблеми с прокуратурата - Ветко Арабаджиев, чрез която придобиха частен самолет. От 2009 г. тя остава изцяло собственост на хотелиера. Семейство Ветко и Маринела Арабаджиеви също са издирвани с европейска заповед за арест. Синът им Вълчо е в ареста . Обвинението е за пране на пари. Миню Стайков, който също бе свързан с Арабаджиеви преди години, е в ареста за производство на контрабандни цигари в Карнобат. Стайков е и собственик на винпром "Карнобат", където бяха открити нерегистрирани пред НАП устройства за производство на спирт. Синът на Стайков се издирва. 

Последвайте ни и в google news бутон