Медия без
политическа реклама

Шпионската афера - много приказки, малко доказателства

Обвиненията издишат, обвиняемият не признава вина, политиците са предпазливи. Бойко Борисов е хем невинен, хем жертва

Главният прокурор Сотир Цацаров отказа да даде повече информация на депутатите по шпионския скандал.
БГНЕС
Главният прокурор Сотир Цацаров отказа да даде повече информация на депутатите по шпионския скандал.

На третия ден от шпионския скандал обвиненията и доказателствата, с които прокуратурата разполага, остават все така мъгляви и странни. Повече яснота не можаха да получат дори депутатите, въпреки че привикаха в парламента вътрешния министър Младен Маринов, главния прокурор Сотир Цацаров и шефа на ДАНС Димитър Георгиев. ГЕРБ, които инициираха изслушването, не пожелаха да има закрито заседание, за да се предостави цялата информация. Премиерът Бойко Борисов категорично отрече да има каквото и да било отношение към скандала, но не пропусна да се изкара и най-голямата жертва. Какво е известно досега?

 

Какви са обвиненията?

Ако се съди от различните изявления на "остриетата" в скандала - главния прокурор Сотир Цацаров, зам. главния прокурор Иван Гешев, вътрешния министър Младен Маринов и шефа на ДАНС Димитър Георгиев, има един-единствен обвиняем - шефът на НД "Русофили" Николай Малинов, който бе арестуван и пуснат срещу 50 000 лв. парична гаранция. Още 7 са задържани за 24 часа, но и те са освободени, при това без обвинение. На двама руски граждани - бившия шеф от руското разузнаване Леонид Решетников и бизнесмена Константин Малофеев, ДАНС е наложила забрана за влизането им в България в следващите 10 години заради заплаха за националната сигурност. 

Обвинението срещу Малинов е за шпионаж по чл. 105 от Наказателния кодекс. Разпоредбата се отнася до лица, които са се поставили "в услуга на чужда държава или на чужда организация, за да й служи като шпионин". Цацаров изрично натърти, че в случая става дума само за поставяне в услуга на чужда организация, а не на чужда държава. Прокуратурата твърди, че организациите, с които Малинов е работил, са базирани в Русия и са "Двуглав орел" и Руски институт за стратегически изследвания. 

КОМЕНТАР

Текстът на обвинението от НК е много добре подбран, защото е хлъзгав и разтеглив. Класическото шпионство е в чл. 104 от НК, но в него трябва да има задължително предаване на информация, представляваща държавна тайна. Очевидно прокуратурата не може да докаже такова нещо и затова прибягва към чл. 105, където това не се изисква. Това обаче не попречи на държавното обвинение да твърди, че има данни, според които обвиняемият е предавал защитена от закона информация. Нито бе посочено каква е тази информация, нито на кого е давана. Малинов е имал достъп до секретна информация, докато е бил депутат при принципа "необходимост да се знае". Т.е. можел е да чете срещу подпис всичко, влязло в секретна секция на парламента. Очевидно обаче обвинението не разполага с данни за предаване на материали, защото в противен случай щеше да повдигне такова обвинение, което е и най-лесно за доказване.

Не става ясно кога и защо поставянето в услуга на руска организация е шпионство, а на турска, китайска, израелска или американска например не е. Прокуратурата твърди и че била установена действаща схема за изпиране на пари, която се използвала за трансфер на финансови средства. Очевидно тя си подготвя почвата и за други обвинения, ако останалите се окажат толкова кухи, колкото изглеждат поне към момента. 

 

Какви са доказателствата?

Според прокуратурата, ДАНС и МВР досъдебното производство по случая е започнало едва на 3 юли 2019 г. и се води в Специализираната прокуратура. По него били извършени 11 претърсвания на помещения в София, Перник и Брезник, 5 претърсвания на автомобили, 8 лични обиски, иззети били компютърни конфигурации и документи. Разпитани били 15 свидетели. Всичко се е случило на 9 септември т.г. От официалните изявления става ясно, че към момента основното доказателство е докладна записка на Малинов на руски език, озаглавена "Проект България". В нея се говорело за създаване на телевизия и политическа партия, за предприети действия по прехвърляне на половин милиард евро активи от Цветан Василев към Малофеев. Малинов пишел, че от януари до март 2015 г. е постигната договореност за прехвърляне на активи от компанията "Виваком", като "Дунарит" и "Авионамс" също трябва да бъдат овладени. Имало и документ, озаглавен "Придобиване на контрол върху "Дунарит" от "Емко", в който се описвала и конкретна схема. Имало и сведения за срещи на Малинов в Москва с хора, посочени от Решетников. 

КОМЕНТАР

С тези доказателства прокуратурата ще има голям проблем, ако делото стигне до съда. Няма как бизнес планове и идеи, пък било то написани в докладна записка или документ, да са незаконни. Още по-малко пък така може да се подкрепи единственото повдигнато към момента обвинение - шпионство. 

Определено един от най-сериозните въпроси е защо толкова време ДАНС, прокуратурата, МВР са търпели този "шпионаж", тъй като събитията, които се разследват, са с няколкогодишна давност. Още повече става дума за ведомства, чиито ръководители са несменяеми от години. И не е добър атестат, ако наистина години наред под носа им някой е извършвал шпионаж.

 

Какво твърди обвиняваният?

Николай Малинов смята, че прокуратурата не може да докаже никакво престъпление, още по-малко и шпионаж. Той казва, че отдавна познава Константин Малофеев и Леонид Решетников, но не се занимавал с бизнес, а с духовни и културни връзки. Не можел и да си обясни откога геополитическата ориентация, създаването на партия и разработването на тв проекти са престъпление и шпионаж. Дори да имало някакъв счетоводен проблем, то отговорността не можела да е негова. 

КОМЕНТАР

В първата си изява след ареста пред Би Ти Ви Малинов даде да се разбере, че знае много и че за много хора ще е неудобно да се разприказва. Той набързо разказа, че се е запознал с Цветан Василев в кабинета на Сергей Станишев, че Делян Пеевски е бил дясна ръка на Василев, че индиректно е свързал Решетников с Корнелия Нинова, като е дал телефона на "Венци Стефанов" и че последната му била сърдита. После добави, че е свързал Цветан Василев с Малофеев, защото банкерът му се оплакал, че се чувства застрашен, и искал връзка с влиятелни среди. 

 

Жертва или кукловод е премиерът Борисов?

Премиерът Бойко Борисов рязко се разграничи от скандала. "Аз нямам никаква роля в този процес. Този процес ще се движи на база следствието, което тече. Нещо повече, ние дори с нашия кмет в Казанлък сме участвали във форума на "Копринка", коментара той, имайки предвид националния събор на приятелите на Русия, който се организира от няколко години от НД "Русофили" начело с обвиняемия Никола Малинов. По думите му службите не се бъркали в това, че някой си е правил срещи, а хората имат право да пеят руски песни и да правят събори. "Но това, че ние с партньорските служби и прокуратурата преди всичко работим по различни хора и процеси. И давам пример – така беше и с Майкъл Чорни, Денис Ершов... И горе-долу проектът е бил същият, доколкото разбрах от новините - телевизия, голям телеком и влиянието в страната. Това работят службите. Не срещу Русия, не срещу хората, които ги харесват", увери премиерът.

Борисов обвърза случая с покупката на 8 изтребителя от САЩ. "Ако знаех, че купуването на най-добрия самолет ще предизвика такава злоба, сигурно изобщо нямаше да се занимавам", заяви той, без да обясни какво точно има предвид. 

 

КОМЕНТАР 

Разграничаването на Борисов очевидно е предназначено за Русия, макар че е абсурдно като твърдение - по закон той пряко контролира ДАНС, разузнаването и МВР и често демонстративно ги привиква при скандал. От години Борисов обяснява и как всяка сряда събира главния прокурор и службите, за да решат каква операция да направят. 

Обвързването на скандала с покупката на американски изтребители също не е много логично. Сделката вече е сключена и парите са платени.

 

Как реагира Русия?

Председателят на комисията по международни работи на Съвета на Федерацията на Русия Константин Косачев заяви, че е разтревожен от задържането на активни привърженици на Русия. „Ще разберем за какво става въпрос и ще ги защитаваме решително по всички линии – дипломатическа, обществено-политическа и, ако е уместно, юридическа“, подчерта сенаторът. Решетников и Малофеев пък директно обявиха, че зад историята стоят САЩ и че е започнала нещо като операция "руски шпиони в България". Руското посолство плахо заяви, че проучва случая.

 

Как реагираха САЩ?

"Запознати сме с разследването на българските правоприлагащи органи по предполагаем случай на шпионаж. САЩ изцяло подкрепят усилията на България да защити суверенитета си от злонамерено влияние". Това обяви в официално съобщение американското посолство в София чрез Фейсбук.

КОМЕНТАР

Досега посолството на САЩ не е излизало с подобна официална позиция, дори когато България изгони руски дипломати преди години или пък когато беше задържан бивш шеф от военното разузнаване за шпионаж в полза на Русия. Интересен е и коментарът, че става дума за усилие по посока защита на суверенитет, което предполага или дълбочинно познаване на случая, или оказване и на помощ. Тази теза се затвърждава и от факта, че малко по-късно с подобно изявление излезе и британското посолство у нас.

 

Каква е политическата реакция?

Президентът Румен Радев обяви, че "безсилието на управляващите да се справят с тежките проблеми в страната и пълният провал на правителството в стратегически за европейското ни развитие приоритети се израждат в паническо търсене на враг". БСП смята, че става дума за провокация и удар срещу свободно слово, защото сред разпитваните беше бившият главен редактор на "Дума" Юрий Борисов. ДСБ предполага, че това са предизборни маневри на Борисов и Гешев, а АБВ говори за оригинален прокурорски прочит на 9 септември. Позицията на ГЕРБ се изчерпа със съвети към БСП и президента да са по-сдържани.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?