Медия без
политическа реклама

Спортният министър ще опасва Витоша с писти и лифтове

Кралев е внесъл промени в плана за управление, според които защитени от строителство ще са само резерватите

02 Ноем. 2018ЯНА НИКОЛОВА
БГНЕС
Екоминистърът се вози на Драгалевския лифт, за да се увери, че на Витоша има остра нужда да се строи.

Опитите да се премахнат ограничителните режими за застрояване на природен парк "Витоша" под претекста София да домакинства младежка зимна олимпиада през 2024 г. придобиха по-ясни измерения. Този път двигател на промените е спортният министър Красен Кралев, който, освен че води кампания за олимпиадата, се явява и собственик на неработещия ски влек "Заека".

Тези дни Кралев е внесъл в екоминистерството писмо с намерения за промени на плана за управление на природния парк, с които да се премахнат почти всички ограничения за строителство в планината. Ако тези промени бъдат приведени в действие, защитени от нови ски писти, лифтове, влекове и пр. ще останат само резерватите. Нови спортни съоръжения ще могат да се правят в гори и върху пасища, каменни реки, торфища, влажни зони и пр., ще се разрешат и водохващанията за изкуствен сняг. Промените са подготвени от работна група в спортното министерство, без експерти от екоминистерството, а само с участието на директора на парка.

За намеренията се разбра от публикация на "Труд", а впоследствие информацията беше потвърдена от "Капитал" и "Медиапул". От екоминистерството първо отричат, че при тях има внесени такива промени, а после уточняват, че не става въпрос за промени, а за писмо с информация какво е свършила работната група.

Кралев не е сам в това начинание - в последните месеци неясни заявки да се променят нещата на Витоша дава и Столичната община. Преди няколко седмици министри и общинари се возиха показно на Драгалевския лифт, след което установиха това, което е очевидно за всички посетители на планината - съоръженията са в окаяно състояние. От години "Витоша ски" отказва да ги ремонтира, защото настоява за промени в плана за управление на парка и в закона за горите, които да й развържат ръцете да строи и разширява ски зоните. Както обикновено, екоминистърът Нено Димов не смята за необходимо да се прави оценка на въздействието върху околната среда на въпросните предложения.

Инициативата да се променя в крачка старият план за управление на Витоша много прилича на действията на кабинета за Пирин. И за двата парка една и съща фирма - "Пролес инженеринг", изработи проекти на планове за управление, които допускаха такова безогледно застрояване, че преди две години екоминистерството ги спря. За Витоша например се предвиждаше 40% от планината да бъде отворена за застрояване, като се премахнат даже буферите на резерватите. Оттогава се правят опити да се прокарат частични промени в действащите планове, които да отпушат строителството. И в двата случая става дума за интереси на Цеко Минев, който обаче отказва да се освети като собственик на "Витоша ски" и "Юлен", въпреки че лично премиерът Борисов го назова като такъв.

ГЛЕДНА ТОЧКА

"Как така Законът за горите не попречи на подмяната на лифта на Мартинови бараки в Боровец, на подмяната на лифтовете в Пампорово, как така планът за управление на Витоша не попречи на Мачирски да монтира нови влекове", възмути се Тома Белев, бивш директор на парка, цитиран от "Капитал".