Медия без
политическа реклама

Студеният резерв сгря Доган с 27.4 млн. лв.

Почетният председател на ДПС ще получава пари от държавата за ток "на склад"

14 Септ. 2018ЙОАНА ПЕТРОВА
Снимка: БГНЕС
Доган официално се отказа от политиката и навлиза в енергийния бизнес с държавни пари, където печалбите са гарантирани.

Държавата ще дотира почетния председател на ДПС Ахмед Доган с 27.4 млн. лв. за една година. Това става възможно, след като Доган навлезе мощно в енергийния бизнес, при това в лично качество. Той е купил мажоритарен дял от ТЕЦ "Варна", на който държавата плаща за студен резерв. Това са мощности, които би трябвало да се поддържат в изправност и да могат да бъдат включени във всеки един момент, когато това се наложи.

Цената на сделката за придобиването на ТЕЦ "Варна" не е ясна, но според "Медиапул" става въпрос за 3500 лв. Доган купува централата от децата на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Почетният председател е платил 1800 лв. на Станислав Папазов за 36% от акциите на фирмата им "Сигда" и 1700 лв. на Ивелина Папазова - за 34 на сто. С това Доган вече притежава 70% от собственика на ТЕЦ "Варна". "Сигда" плати на ЧЕЗ близо 50 млн. евро за теца в края на миналата година, включително със заеми от Първа инвестиционна банка. Информацията за сделката вчера бе посрещната с пълно мълчание от страна на ГЕРБ и БСП, а от ДПС коментираха, че "всеки български гражданин е свободен да се занимава с икономическа и търговска дейност".

Покупката на теца е особено апетитна, тъй като централата получава готови пари, за да поддържа ток "на склад", т.е. да държи мощностите в готовност и в случай на нужда да ги включи в енергосистемата. За последен път се наложи студеният резерв да бъде активиран през студената зима преди две години. Тогава обаче, по различни "обективни" причини, част от тецовете така и не успяха да събудят от зимен сън машините, въпреки че са взели пари, за да ги държат в готовност. "Тогава станахме свидетели на съществен енергиен дефицит в системата, при който лъснаха крадливи схеми за злоупотреби с резервирани, но нефункционални генерационни капацитети. Наложени бяха насрещни санкции, които се оказаха непропорционално ниски спрямо причинените щети или откраднатите пари. С други думи, случилото се демонстрира неадекватност", възмутиха се тогава работодателите.

ТЕЦ "Варна" бе притежание на децата на бившия транспортен министър Данаил Папазов в правителството на Пламен Орешарски, които го купиха чрез фирмата си "Сигда" в края на миналата година. През 2016 г. ДПС подкрепи кандидатпрезидентската двойка Пламен Орешарски - Данаил Папазов. Препродажбата е станала още в началото на август, но е била вписана едва на 4 септември, като забавянето най-вероятно се дължи на срива на Търговския регистър. Доган е купил от Станислав Папазов 36% от "Сигда", а от сестра му Ивелина - 34%, съобщи в. "Капитал". След продажбата двамата остават с дялове от съответно 16% и 14%.

Централата бе купена от Папазови в края на 2017 г. срещу 48.5 млн. евро от чешката ЧЕЗ, която побърза да се отърве от нея, тъй като я считаше за неизгоден проект, трупащ единствено загуби. Почти половината от сумата, или малко над 24 млн. евро, бе финансирана с кредит от Първа инвестиционна банка, а повечето от останалите пари вероятно са дошли от наличния кеш в самата ТЕЦ "Варна". От годишния отчет на компанията става ясно, че 37.5 млн. лв. от наличните година преди това 43 млн. лв. са предоставени като текущ заем на свързани лица.

Справка в Търговския регистър показва, че влизането на Доган засега не се е отразило на управлението на теца. "Сигда" продължава да се управлява от Данаил Папазов и сина му Станислав, а в ТЕЦ "Варна" представител е Данаил Папазов, който е в съвета на директорите заедно с дългогодишния държавен енергиен шеф и собственик на ТЕЦ "Видахим" Георги Христозов и с Адриян Атанасов. Христозов няколко години оглавяваше Българския енергиен холдинг, а името му се свързва с депутата бизнесмен Делян Пеевски. Атанасов пък е дългогодишен шеф на пристанище Варна, а известно време оглавява и националната компания "Железопътна инфраструктура", в която е назначен от тогавашния си началник - министър Данаил Папазов.

През януари, няколко седмици след сделката, управляващите изненадващо смениха цялото ръководство на ЕСО. За един от новите началници - Антон Славов, вицепремиерът Валери Симеонов каза, че е "под прякото въздействие" на Георги Христозов. А едно от първите действия на новите шефове бе да поискат увеличение на общия обем на студения резерв - от 500 МВт средногодишно до 650 МВт, което беше одобрено от министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Дни преди влизането на Доган в централата тя спечели търгове на ЕСО за студен резерв от 1 август до средата на следващата година. Така ТЕЦ "Варна" ще получи 27.4 млн. лв. До края на юли търговете за студен резерв се поделяха между седем централи - ТЕЦ „Бобов дол”, ТЕЦ „Марица 3”, „Биовет”, „Брикел”, Топлофикация „Перник”, Топлофикация „Русе”, ТЕЦ „Марица-изток 2”. В новите контракти държавната "Марица-изток 2" липсва, а ТЕЦ "Варна" получава най-високите цени за покупка на резервен ток.

Противно на очакванията политиците - управляващи и опозиция, запазиха пълно мълчание. Единственият политически коментар дойде от ДПС. "Търговският регистър е публичен и всички ние се информираме от тях. Г-н Доган вече почти 6 години не се занимава с актуалната политика, а всеки български гражданин е свободен да се занимава с икономическа и търговска дейност", защити сделката председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

Преди години Доган получи консултантски хонорар от 1 млн. лева за хидроенергийни проекти, а в края на миналата година стана съдружник на бившия концесионер по сметосъбирането в София Румен Гайтански - Вълка. Общата им фирма заяви интереси, свързани с водния бизнес - от бутилирането на минерална вода и строежи на язовири, до пречистване. Това е златна възможност - само преди два месеца правителството отпусна 500 млн. лв. за ремонти на язовири и преливници на Държавната консолидационна компания, смятана за близка до ДПС. 

"Очевидно е, че Доган все още има влияние в тази партия и занимаването с крупен енергиен бизнес, който е бил топло подготвен с последните приходи, минава всякакви граници. Въпросът е кой ще има способността и капацитета да разследва този случай", коментира вчера пред в. "Сега" Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията. "Когато почетен председател на една партия придобие такъв актив, е въпрос на всички политически партии и институции да реагират като един - да кажат, че не може да има такова съвместяване на длъжности - или си в политиката, или си крупен бизнесмен", добави той.

 

КАКВО СЕ КУПУВА

ТЕЦ "Варна" има шест блока с обща мощност от 1260 MW. ЧЕЗ се отказа от централата, след като я купи през 2006 г. за над 200 млн. евро. Причината бе, че тя е икономически неизгодна. Вариант за експлоатация бе ТЕЦ-ът да мине от въглища на газ, което би наложило подмяна на инсталациите. Този вариант обаче бе отхвърлен заради неяснотите около доставките на газ и скъпата инвестиция. Въпреки това Папазови сега успяват бързо да съживят централата и от 20 служители в края на 2017 г. към юни 2018 г. в нея вече работят 168 души, писа в. "Капитал". Това обаче се дължи на парите от студения резерв.