Медия без
политическа реклама

В Сърбия, Македония и Турция плащат по-евтин ток отколкото в България

Само Румъния е преди нас по най-изгодни цени на природния газ

Pixabay

В съседните Сърбия, Македония и Турция потребителите плащат по-евтин ток за бита отколкото този, който се продава в България. В същото време електроенергията в страната ни продължава да е най-евтина в Европейския съюз. Това показват данните на Евростат, които проследяват цените от средата на 2017 г. до средата на настоящата година. В анализа на статистиците не се коментират заплатите и покупателната способност на българите спрямо останалите европейци.

Средната цена на тока за киловатчас в България е 0.097 евро - след данъци и такси. Втората най-ниска цена за бита е в Литва - 0.1103 евро, следвана от Унгария, Хърватия и Румъния. Най-скъпа е електроенергията в Белгия, където плащат по 0.2845 евро за киловатчас. Скъпо плащат и в Дания, Португалия и Ирландия, показват още данните на Евростат. В анализа не са включени цените в Германия, Испания, Италия и Кипър, тъй като те не са подали данни за стойността на тока и потреблението си. В повечето останали държави цената варира между 10 и 20 цента за киловатчас.

Евтин в България е и газът, въпреки че той е поскъпнал с 14.9% през първите шест месеца на тази година спрямо същия период на миналата година. Той държи втората най-ниска цена в ЕС - 0.04 евро за киловатчас, докато румънците плащат по 0.03 евро за киловатчас.  Потребителите на природен газ плащат точно колкото българите - 0.04 евро за киловатчас и в Литва, Латвия, Естония, Хърватска, Люксембург, Унгария, Полша и Словакия. Най-скъпо е в Швеция - 0.11 евро за киловатчас. От т. нар. трети страни - тези, които са извън ЕС, най-евтин газ плащат турците, украинците и грузинците. В южната ни съседка киловатът струва 0.0244 евро, показват данните на Евростат.

 

СРАВНЕНИЕ

Готвенето и подгряването на вода с природен газ през септември е било два пъти по-евтино за българите, използвали газ, отколкото ако бяха използвали електроенергия. Домакинствата в жилища от 70 до 90 квадрата са платили средно по 18 лева за природен газ. Сметката им за готвене на ток и подгряване на вода с бойлер през септември щеше да излезе 35 лева. Семействата в имоти от 90 до 120 квадрата са спестили средно по 17 лева, като са избрали природен газ, показват данните на "Овергаз Мрежи".