От началото на декември България е поставена под мониторинг по системата "Зелена карта" на автомобилните застраховки. Причината е неплащане от страна на български застрахователни компании на щети от катастрофи с родни автомобили в чужбина. Най-лошото е, че това да може да докара ново поскъпване на "Гражданска отговорност", чиито цени и без друго в последните месеци полудяха.
По неофициална информация Националното бюро "Зелена карта" е наказано да внесе до края на март 2019 г. гаранция в размер на 20 млн. евро - средства, които на практика се осигуряват от българските застрахователни компании. Това неминуемо ще доведе до поредно поскъпване на полиците "Гражданска отговорност".
Новината за мониторинга бе потвърдена от шефа на българското бюро "Зелена карта" Орлин Пенев пред в. "Капитал". "Неформално наблюдението е започнало още от февруари, когато бе поискана и внесена гаранция от българските застрахователи в размер на 4 млн. евро. Сега са наложени още две наказателни мерки - осигуряване на презастрахователен договор за целия пазар и ежемесечни отчети за финансовото състояние на националното бюро, обяснява Пенев.
На този етап страната ни остава в гаранционната схема и проблемът няма да засегне водачите, които пътуват зад граница.
В началото на годината България бе заплашена от изключване от системата "Зелена карта", след като две застрахователни компании - "ДаллБогг: Живот и здраве" и "Лев инс", имаха системни проблеми с покриването на обезщетения по полиците "Зелена карта" в чужбина. Тогава застраховка "Гражданска отговорност" бе завишена средно с 12 лв., тъй като националното бюро наложи допълнителна такса на застрахователите. Заради зачестилите случаи на некоректни български застрахователи, които бавят или не могат да платят щетите, всички компании бяха принудени да внесат общо 4 млн. евро депозит. Тези пари на практика бяха платени от крайните потребители.
По информация на "Капитал" този път проблемът със "Зелена карта" е свързан само с "Лев инс". Компанията е лидер в застраховката "Гражданска отговорност" у нас.
НЕУДОБНИ ВЪПРОСИ
Новината за поредния проблем в застраховането идва на фона на все още липсващ ръководител на застрахователния надзор, след като преди 4 месеца Ралица Агайн подаде оставка заради фалита на кипърския застраховател "Олимпик". От март председателят на КФН Карина Караиванова пък заминава за Лондон като представител на България в ЕБВР. "Имат ли акъл управляващите да оставят сектора без контрол точно в този момент, когато бомбата ще избухне?, пита Владислав Панев, съпредседател на "Зелените". Той задава и следните въпроси: Вярно ли е, че шефове на КФН са заплашвани от поднадзорно лице с протести и компромати, за да не си вършат работата? Както и дали "едър застраховател" не е платил гаранция по "Зелена карта" и заради него целият сектор страда.